in

Fastboot nedir? Fastboot ekranından nasıl çıkılır?

Bu yazımızda, fastboot nedir, fastboot xiaomi nasıl açılır, fastboot moddan nasıl çıkılır ve fastboot modu ne işe yarar gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

İlk sürümü 23 Eylül 2008’de yayınlanan ve günümüze kadar kullanım oranı her geçen gün artan Android işletim sistemi, gerek kullanıcı arayüzünün basit ve işlevsel olmasıyla gerekse sağladığı ileri düzey özelleştirme olanaklarıyla birçok üretici firmanın ve son kullanıcının ilk tercihi haline geldi.

Fastboot mod ne demek ve ne işe yarar?

Fastboot modu, cihazınıza Android işletim sistemini yeniden yüklemenize olanak sağlayan bir ortamdır. Fastboot mod üzerinden cihazınıza xiaomi gibi üretici firma tarafından yayınlanan resmi sürüm Android’i ya da bağımsız geliştiriciler tarafından yayınlanan farklı özelliklere sahip başka bir Android sürümünü yükleyebilirsiniz.

Fastboot mod nasıl kullanılır?

Fastboot mod üzerinden işlem yapmak için öncelikle bootloader kilidini açmanız gerekmektedir.
Bootloader kilidi açma hakkında detaylı bilgileri yakında çeşitli markalar için fastboot xiaomi, fastboot oneplus şeklinde ayrı ayrı paylaşacağız.

Fastboot mod nasıl açılır?

Fastboot nedir sorusuna gereken cevapları verdiğimize göre bu modun açılma kombinasyonu kullandığınız cihazın marka ve modeline göre işlem değişiklik göstermektedir. Ancak aşağıdaki adımlar pek çok Android cihazda işe yaracaktır;

• Cihazınızı tamamen kapatın ve usb kablosunun takılı olmadığından emin olun.
• Güç tuşuna ve ses artırma tuşuna aynanda basın ve fastboot mod ekranı gelene kadar tuşlara basmaya devam edin.

Fastboot moddan nasıl çıkılır?

Pek çok cihazda güç tuşuna uzunca basmak fastboot moddan çıkmak için yeterlidir.
Bunun yanında bazı cihazlarda fastboot mod içersindeki menüde ses artırma ve azaltma tuşları ile hareket edebilir ve power off seçeneği üzerine gelip güç tuşuyla bunu onaylayarak fastboot moddan çıkabilirsiniz.

Cihaz açılmıyor ve yalnızca fastboot moda giriyorsa…

Böyle bir durumda forum sitemizi ziyaret edebilir ve yardım isteyebilirsiniz. Mutlaka yardımcı olacak birisi çıkacaktır.

Xiaomi fastboot modunda kaldı

Son zamanlarda düşük fiyat politikası sebebiyle ülkemizde çok fazla satış yapan Xiaomi, yazılım noktasında bazı problemler yaşatabilmekte. Kullanıcıların geri dönüşleri arasında telefonun kendisini fastboot moda alması ve açılmaması gibi bildirimler yapılmakta. Xiaomi fastboot modundan çıkmak için farklı bir hamle yapmanıza gerek yoktur. Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemle fastboottan çıkış yapabilirsiniz. Eğer bu yöntemle çıkış yapamıyorsanız yorumlarda bize geri dönüş yapmanız durumunda daha karışık yöntemle sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

116 Comments

Leave a Reply
   • Merhaba, belirttiğimiz yöntemler standart olup tüm cihazlarda çalışmaktadır. Kaçırdığınız küçük bir detay olabilir. Telefonunuzun marka ve modelini belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

   • merhabalar telefon fastboot ekranında kaldı telegram falan demişsiniz ama whatsapp üzerinden falan olabilir mi mi 10 lite cihaz konuşup halledebilirsek çok güzel olur bilinçli bir şekilde halledilmesini istiyorum

   • telefonum xaomi kapanip kendi kendine titriyor güç tuşuna basinca da fastfood ekranı geliyor lutfen acil yardım

   • Merhaba Cansel, telefonunda yüklü fabrika yazılımında bir problem oluşmuş. Kolay yöntem olarak telefonunu güç tuşu ve ses kısma tuşuna basılı tutarak açıp recovery moduna girmen gerek. Daha sonra açılan bu modda wipe data ve wipe cache seçeneklerini gerçekleştirip telefonu yeniden başlatarak fabrika ayarlarına geri döndürmüş olacaksın.(bu işlem resimleriniz ve kişisel dosyalarınızı silmez ancak yüklediğiniz tüm uygulama ve ayarları sıfırlar.) Diğer seçenek ise fabrika yazılımını tekrar kurmak olacaktır. Bununla ilgili internette bilgi ve makale bulabilirsin. Eğer yapamayacağını düşünüyorsan ücret karşılığında hizmet vermekteyiz.

   • Merhaba Yüksel, Telegram kullanıcı adını iletirsen iletişime geçebiliriz. Uzaktan erişim ile ücret karşılığında çözüm sağlayabiliriz.

   • Merhabalar telefonum redmi note 8 fastboot moduna geçti söylediklerinizi yaptım ama telefonumun ekranına redmi yazısı geliyor sürekli yanıp sönüyor açılmıyor 3 gündür telefonum bu durumda yardımlarınızı rica ederim

   • Telefonunuzun üzerinde kurulu yazılım hasar görmüş. Tekrar yüklenmesi gerekiyor. İletişim bilgilerinizi göndermeniz durumunda uzaktan erişimle ücret karşılığında işlem yapabiliriz.

  • Fastboot modundan çıkamıyorum… Güç tuşuna uzun basınca da logo da takılı kalıyor . Telefonumu açamıyorum yardım edebilir misiniz ?

   • Merhaba Medine, telefonunda yüklü yazılım zarar görmüş. Fabrika yazılımının tekrar yüklenmesi gerekiyor. turkdevs.com adresinde nasıl yapacağına dair bilgi bulabilirsin. Gerekli bilgiye ulaşamaz ve yapamazsanız ücret karşılığı uzaktan erişimle yazılımı yükleyebiliriz.

   • Merhabalar böyle bir yardıma ihtiyacım var WhatsApp üzerinden anlaşmak mümkün mü telegram falan yazmışsınız ama aynı durumu yaşıyorum bilinçli bir şekilde çözülmesini istiyorum

   • Merhaba, iletişim bilgilerinizi paylaşır mısınız? Bilgileriniz yorum kısmında görünmeyecektir.

  • Güç tuşu ile ses açma tuşuna aynı anda basıyorum tabletim marka ismi yazan ilk ekran açılıyor ve öyle kalıyor
   Tabletimin markası Lenovo ne yapmam gerekiyor

   • Merhaba Tamer, büyük ihtimalle cihazında yüklü yazılım zarar görmüş. Fabrika yazılımın baştan yüklenmesi gerekiyor. turkdevs.com adresinde ki forumumuzda LG telefonlara fabrika yazılımının nasıl yükleneceğiyle ilgili bilgi ve araçları bulabilirsin.

   • Cihazınızda yüklü yazılım hasar görmüş olabilir. Fabrika yazılımını baştan kurmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DM ne demek? DM Nasıl Atılır? Gizli Özellikleri Nasıl Kullanılır?