Teknolütür

Windows defender nasıl kapatılır? işte en kolay yöntem!

Windows 10 Kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta. Güncel bir donanıma sahip olmayan bilgisayarlar çeşitli sorunlar yaşamakta. Özellikle Windows Defender kapatılmadığı zaman HDD’ler oldukça zorlanmakta. Bu yazımızda kullanıcılar için Windows Defender Güvenlik Duvarı nasıl kapatılır? , Firewall nedir? sorularına cevap vererek windows güvenlik duvarı kapatma işlemlerini paylaşacağız.

Windows 10 Güvenlik Duvarı nasıl kapatılır?

Bu soruya cevap vermeden önce firewall nedir? buna cevap verelim. Firewall yani güvenlik duvarı kullanıcıları, internet zararlılarından korumak için kullanılan güvenlik önlemine verilen genel bir isim olarak bilinmektedir. Günümüzde kişisel verilerimize izinsiz erişmek isteyen, gizli bilgilerimizi ele geçirip bunlar üzerinden fayda sağlayan birçok zararlı türemiş durumda. Son kullanıcılar internete adım attıklarında hangi tehlikelere maruz kaldıklarını farketmeden, hangi içeriğe tıkladığına dikkat etmeden gezinmekte, güvensiz kaynaklardan dosyalar indirmekte. Bu durumda büyük tehlike altında olan kullanıcıları korumak için Windows güvenlik duvarı hizmeti ve üçüncü parti birçok antivirüs yazılımı bulunmakta.

[affiliate_news id=”1238″]

Bunca tehlikeye rağmen bazı kullanıcılar güvenlik duvarı kapatma gereksinimi duymakta. Yazımın başında belirttiğim gibi eski donanıma sahip kişiler güncel işletim sistemini kullanmak istediğinde bazı performans sorunlarıyla karşılaşmakta. Windows 10 ile birlikte sistemlerinde SSD bulundurmayan bilgisayar sahipleri, ilk açılışta bilgisayarlarının çok fazla zorlandığının farkındadır. Hem bu sebeple hemde tercih ettiği 3. parti koruma yöntemleri ile çakışmasını istemediği için Windows 10 güvenlik duvarı devre dışı bırakma gereği duymakta.

Bu açıklama ve bilgilerden sonra asıl konumuz olan Windows 10 Güvenlik duvarı kapatma ile ilgili işlemleri anlatmaya başlayabilirim. Paylaşacağım bilgiler sizin için korkutucu gelebilir. Ancak bilgisayarı açabiliyor ve bu siteye girebiliyorsanız, aşağıdaki işlemleri kolaylıkla başarabilirsiniz.

Adım Adım Windows 10 defender kapatma işlemine başlıyoruz.
• Klavyenizde bulunan Windows Tuşu ve R Tuşuna ( Win+R ) birlikte basınız.
• Ekranınızın sağ alt köşesinde “Çalıştır” penceresi açılacaktır.
• Çalıştır penceresine “services.msc” yazın ve enter tuşuna basın.
• Tüm arka planda çalışan “Hizmetler” paneli açılacaktır.

Windows-defender-kapatma


• Bu kısım alfabetik sıralıdır, alt kısımlarda Windows Güvenlik Duvarı veya  Windows Defender Güvenlik Duvarı ayarı göreceksiniz.
• Bu ayarın üzerine fare ile gelerek sağ tıklıyoruz.
• Açılan pencerede “Durdur” ya da “Stop” yazısı göreceksiniz. Durdur diyerek hizmetin çalışmasını engelliyoruz.
Bu şekilde Windows 10 güvenlik duvarını kapatma işlemini tamamlamış oluyoruz. Ancak Microsoft güncelleme vererek bu yöntemle kapatılmasını engelledi. Sizin kullandığınız Windows 10 güncelse yukarıda ki yöntem işe yaramayacaktır. Bu yüzden farklı bir yöntemle Windows Firewall ‘ı nasıl kapatacağızı anlatacağım.

Windows Defender kapatma

• Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güvenlik ve Bakım\Güvenlik ve Bakım ayarlarını değiştir adresine giderek aşağıda paylaştığım resimdeki ayarlara gidebilirsiniz.

Yukarıdaki adresi kopyalayıp herhangi bir klasör açıp adres çubuğuna yapıştır yapıp hızlıca ayarlara ulaşabilirsiniz.

güvenlik duvarı kapatma


Açılan ekranda Windows güvenlik duvarını etkinleştir veya devre dışı bırakarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
Yukarıda iki farklı yöntem ile Windows 10 Güvenlik duvarı nasıl kapatılır? Devre dışı bırakılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Eğer güvenlik duvarını tekrar açmak, aktifleştirmek isterseniz aynı yolları uygulamak yoluyla eski haline geri alabilirsiniz.Windows 10 Güvenlik duvarını kapatmakta halen daha sorun yaşıyorsanız yorum kısmına yazarak destek isteyebilirsiniz. Bu işlemlerden sonuç alamayanlar için tek bir dosyayı indirerek güvenlik duvarı kapatma ve windows 10 antivirüs kapatma işlemini tek tıkla yapabilmesine olanak sağlayan dosyayı yorum kısmında istemesiyle paylaşabiliriz.

Bir Yorum

  1. güvenlik duvarı hizmetlerde çalışıyor. Hizmetleerden müdahele ettirmiyor. Kayıt defteri dosyalarını çalıştırıp denedim olmadı. Kayıt defterine girdim. Dosyayı kendim yaptım olmadı. Sizin yukarıdaki önerinizde de güvenlik ve bakım dan ağ güvenlik duvarı sekmesine tıklattırmıyor. gpedit.msc yöntemini de denedim. Başka bir öneriniz var mı. Windows 10 home single en güncel sürümü kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu