Teknolütür

Ekran Parlaklığını Daha Fazla Kısmanın Yolları

Bazı anlarda telefonlarımızın ekran parlaklığını minimuma indirsek bile yeterli gelmediği anlara denk gelmişsinizdir. Bazen sinemada bazende bir doğa kampında atmosferi bozmamak adına daha karanlık bir ekran isteriz. Bu yazımızda akıllı telefonlarda ekran parlaklığını daha fazla nasıl kısabiliriz sorusuna bazı cevaplar vereceğiz.

Ekran-parlaklığı

Telefonlarımızın parlak ekranlarına geceleri bakmak, uykuya dalmayı zorlaştırdığı gibi, mavi ışık göz yorgunluğu yaşamamıza sebep oluyor. Android Q’ ile birlikte gelen Koyu Tema bu sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan, ekranınızı daha da karanlık hale getirmek için normal parlaklık ayarının yeterli olmadığı durumlar dışında gözlerimizi korumamız için getirilen bir yenilik oldu.

Ayrıca android cihazların genelinde bulunan “Gece Işığı” modu ekran ışığınızı sepya rengine indirerek mavi ışığı filtrelemesiyle gözlerinize daha az zarar verir. Bu özelliği açmak için, ayarlar menüsünden veya telefonunuzun üst kısmından parmağınızı aşağıya çektiğinizde çıkan hızlı ayarlar kısayolları üzerinden erişebilirsiniz.

Ayarlardan Gece Modunu aktif etmek için;

 1. Ayarlar uygulamanıza gidin.
 2. Ekran’a dokunun.
 3. Gece Işığı’nı seçin.
 4. Şimdi aç öğesine dokunun.
 5. Yoğunluk rengini ayarlayın.
 6. Başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını da (bütün gün bırakmak istemiyorsanız) “Zamanla” düğmesine basarak da ayarlayabilirsiniz.

Hızlı Ayarlar menüsünden;

gece-ışığı-nedir

Hızlı ayarlar menüsünü ortaya çıkarmak için ekranın üst kısmındaki bildirim tepsisini aşağı çekin. Açmak için Gece Işığı simgesine dokunun.

Telefon ekranınızı karartmak için Gece Işığını açın.

Android Wind Down Modu:

Android Pie’yi çalıştıran telefonların tümü, telefonunuzu gri tonlamalı hale getirmek için yatmadan önce açabileceğiniz “Wind Down” moduna sahiptir. Renkler bu şekilde susturulur ve ekranın daha az parlak olması genel izlenimini verir.

 1. Ayarlar uygulamanızı açın ve Dijital Refah kontrol panelinize gidin.
 2. Wind Down dokunun.
 3. Wind Down Kullan’ı seçin.
 4. Özelliğin etkinleştirilmesini istediğiniz zamanı seçin. Örneğin, saat 9: 30’dan itibaren 5:30’a kadar.
 5. Ekran ışığı renginizi sepya olarak değiştirmek için Gece Işık Programı öğesine dokunun.

Renkleri Ters Çevir:

Çoğu Android telefon, ekrandaki renkleri tersine çevirme seçeneğine sahiptir. Bu özellik beyazın siyaha dönüşmesi, diğer renklerin ise göze daha az sert gelmesine neden olur. Ancak bu, fotoğrafların ve videoların görünme şeklini de etkiler.

Bu özelliği açmak için “Erişilebilirlik Ayarlarına” gidin, Vision (Vurgu) öğesine dokunun, ardından aşağı kaydırın ve “Negatif” renkleri açın.

Pil Tasarruf Modunu Açın:

Androidinizde pil tasarrufu modunu açtığınızda, ekran kararır. Bu ayarı ayarlar menüsünden veya hızlı ayarlardan açabilirsiniz. Telefonunuz şarj cihazına takılıysa bu özelliğin çalışmayacağını belirtelim.

Yöntem 1: Ayarlar

 1. Ayarlar uygulamanızı açın.
 2. Batarya’ya, ardından Batarya koruyucu’ya dokunun.

3. Otomatik aç seçeneğine dokunun ve pil yüzdesini %100 olarak değiştirin, böylece asla kapanmaz.Yöntem 2: Hızlı Ayarlar>Hızlı Ayarlarınızı açın ve “Batarya Tasarrufu” simgesine dokunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu