Genel
Trend

Wifi Şifre Kırma✔️ Tüm Yöntemleri İçeren Hack Rehberi 2022

WiFi şifre kırma bir çoğumuzun ilk hack denemelerinden biridir. Çoğu zaman aktif bir internet bağlantısına sahip olsak da eğlence ve yeni bir şeyler öğrenmek amacıyla WiFi şifrelerini kırmayı denemek kulağa hoş geliyor:) Her ne kadar bir başkasına ait Wi-Fi ağına saldırmak suç unsuru olsa da nasıl yapıldığını bilmeniz kendi Wifi ağınızı güvene almak için iyi bir öğretici olacaktır. Bu sebeple önce kendi Wi-Fi şifrenizi kırmanız için gereken birkaç araç ve yöntemi meraklı okuyucular için anlatalım.

WiFi Şifresi Güvenlik Protokölleri Nedir?

Wi-Fi (İngilizce: Wireless Fidelity, Türkçe: Kablosuz Bağlantı Alanı) kişisel bilgisayar, video oyunu konsolları, dijital ses oynatıcıları ve akıllı telefonlar gibi cihazların kablosuz olarak birbirlerine bağlanmasını sağlayan teknolojidir.

Wi-Fi ürünlerin kablosuz bağlantı sağlayabildiğini gösteren bir uyumluluk göstergesidir ve IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n ve IEEE 802.11ac standartlarına göre belirlenir.

Wi-Fi dizüstü bilgisayarlar, PDAlar ve diğer taşınabilir cihazların yakınlarındaki kablosuz erişim noktaları aracılığıyla yerel alan ağına bağlanabilmesini sağlar. Bağlantı, kablosuz erişim noktaları ve cihazın ortak desteklediği, IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak 2.4 GHz veya 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirilir. Veri, CSMA/CA (Carrier sense multiple access with collision avoidance) protokolüne uygun gönderilip alınır ve böylece paketlerin iletimi sırasında hata oluşması sorunu çözülür.

Wi-Fi; kişisel bilgisayar, akıllı telefon, oyun konsolu ve dijital işitsel cihazların kablosuz ağ sahası içerisinde internete bağlanmasını sağlayan bir teknolojidir. Wi-Fi’ın erişim noktaları, bir oda gibi küçük alanlardan, birkaç milkarelik geniş alanlara kadar etki edebilir, buralarda internet erişimini sağlayabilirler.

Wi-Fi ağları kablosuz iletişimde radyo sinyalleri kullanıldığı için, bu trafik teorik olarak dinlenebilir. Bu sebeple kablosuz iletişim sinyallerini dinlemeyi zorlaştırma ve engellemek için bazı şifreleme yöntemleri üretilmiştir. Bu yöntemler çıkış sırasıyla WEPWPA ve WPA2 gibi şifreleme yöntemleri yöntemleridir. Bu şifreleme metodları hâlen tam olarak güvenliği sağlayamamaktadır. Çeşitli araçlarla Wifi ağı dinlenerek yeterli sayıda şifrelenmiş paket toplandıktan sonra birçok şifreli kablosuz iletişim çözülebilir. Bu yetersiz güvenlikten dolayı, çeşitli şirketlerde, okullarda vb yerlerde kablosuz bağlantı yapan kullanıcıların ağa erişmeleri için VPN ve benzeri, üst katmanlarda çalışan 802.1x protokolü kullanan şifreli iletişim yöntemleri kullanılmaktadır.

WiFi Şifresi Kırılabilen Güvenlik Protokolleri Nedir?

Yukarıda belirttiğim gibi tüm güvenlik protokolü kırılabilir ve Wi-Fi trafiği dinlebilir. Trafiği dinleyebiliyorsanız bu ağın WiFi şifresini de kırabilirisiniz anlamına gelmektedir. Özetle her Wifi ağı kırılabilir ancak bazı protokolleri aşmak zor ve zaman alıcıdır, ayrıca uzmanlık gerektirir. Bu yüzden bu yazıda genel olarak WiFi şifre kırmayı kolaylaştıran ve son kullanıcıya uygun hale getirilmiş araçlara ağırlık vereceğim. Birkaç tıklama ile güvenliği zayıf şifreleri kolayca kırabileceksiniz.

WiFi Şifre Kırma Nasıl Yapılır?

Bunun için wifi şifresi kırılacak ağın hangi türden güvenlik protokolü ile korunduğunu bilmek gerekmektedir. Bunu tespit edebilmeniz için değişik ve kolay yöntemler mevcut ama bu yazıda yer vereceğim programlar sayesinde bunu bilmeseniz dahi wifi şifresi kırmayı deneyebileceksiniz.

WiFi Şifre Kırma Programları

Android işletim sistemine sahip telefonlarınız için kullanabileceğiniz en iyi program örneklerini tavsiye sıralamasına göre aşağıda listeliyorum. Bu programlar bazı wifi şifresi güvenlik açığı kombinasyonları bir araya geldiğinde kesin olarak sonuç vermektedir.

WIBR+

Android kök erişim izni olmadan çalışabilen bu program içinde gömülü olarak gelen keylist ile bir dizi şifre denemesi yaparak karşı ağın wifi şifresini bulmanızı sağlıyor. Bir diğer özelliği de telefonunuza kayıtlı wifi ağlarının şifrelerini bu program aracılığıyla görebilmektesiniz. Bu şifreleri görebilmek için programın root iznine ihtiyaç duyduğunu da belirtelim.

WPA WPS Tester

Geçmişte birçok Wifi şifresini kırma işlemi yaptığım uygulamadır. Root yetkisine sahip olmanız başarı şansını oldukça arttırmaktadır. Benim için listenin başında gelir fakat her kullanıcı root yetkisine sahip olmadığı için Wibr+ ‘ı üst sıraya koydum. Uygulama potansiyel wifi açığı barındıran ağları listelemekte ve zorluk derecesi hakkında bilgi vermektedir. WPA WPS Tester uygulamasını indirmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

WIFI Warden

Brute force yöntemi kullanarak wifi şifresi kırmayı deneyen diğer uygulamamız da WiFi Warden. Son zamanlarda kullanıcıların gönüllü olarak paylaştığı Wifi şifreleri sayesinde bağlanabileceğiniz ağ bulma konusunda şansınızı oldukça arttırmakta. Root yetkisi içermeyen ve güçlü bir keylist ile şifre kırma denemesi yaparak ağ atağı yapmak için kullanabilirsiniz WiFi Warden indirmek için bağlantıya tıklayarak Google Play üzerinden indirip kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu