in

Fastboot nedir? Fastboot ekranından nasıl çıkılır?

Bu yazımızda, fastboot nedir, fastboot xiaomi nasıl açılır, fastboot moddan nasıl çıkılır ve fastboot modu ne işe yarar gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

İlk sürümü 23 Eylül 2008’de yayınlanan ve günümüze kadar kullanım oranı her geçen gün artan Android işletim sistemi, gerek kullanıcı arayüzünün basit ve işlevsel olmasıyla gerekse sağladığı ileri düzey özelleştirme olanaklarıyla birçok üretici firmanın ve son kullanıcının ilk tercihi haline geldi.

Fastboot mod ne demek ve ne işe yarar?

Fastboot modu, cihazınıza Android işletim sistemini yeniden yüklemenize olanak sağlayan bir ortamdır. Fastboot mod üzerinden cihazınıza xiaomi gibi üretici firma tarafından yayınlanan resmi sürüm Android’i ya da bağımsız geliştiriciler tarafından yayınlanan farklı özelliklere sahip başka bir Android sürümünü yükleyebilirsiniz.

Fastboot mod nasıl kullanılır?

Fastboot mod üzerinden işlem yapmak için öncelikle bootloader kilidini açmanız gerekmektedir.
Bootloader kilidi açma hakkında detaylı bilgileri yakında çeşitli markalar için fastboot xiaomi, fastboot oneplus şeklinde ayrı ayrı paylaşacağız.

Fastboot mod nasıl açılır?

Fastboot nedir sorusuna gereken cevapları verdiğimize göre bu modun açılma kombinasyonu kullandığınız cihazın marka ve modeline göre işlem değişiklik göstermektedir. Ancak aşağıdaki adımlar pek çok Android cihazda işe yaracaktır;

• Cihazınızı tamamen kapatın ve usb kablosunun takılı olmadığından emin olun.
• Güç tuşuna ve ses artırma tuşuna aynanda basın ve fastboot mod ekranı gelene kadar tuşlara basmaya devam edin.

Fastboot moddan nasıl çıkılır?

Pek çok cihazda güç tuşuna uzunca basmak fastboot moddan çıkmak için yeterlidir.
Bunun yanında bazı cihazlarda fastboot mod içersindeki menüde ses artırma ve azaltma tuşları ile hareket edebilir ve power off seçeneği üzerine gelip güç tuşuyla bunu onaylayarak fastboot moddan çıkabilirsiniz.

Cihaz açılmıyor ve yalnızca fastboot moda giriyorsa…

Böyle bir durumda forum sitemizi ziyaret edebilir ve yardım isteyebilirsiniz. Mutlaka yardımcı olacak birisi çıkacaktır.

Xiaomi fastboot modunda kaldı

Son zamanlarda düşük fiyat politikası sebebiyle ülkemizde çok fazla satış yapan Xiaomi, yazılım noktasında bazı problemler yaşatabilmekte. Kullanıcıların geri dönüşleri arasında telefonun kendisini fastboot moda alması ve açılmaması gibi bildirimler yapılmakta. Xiaomi fastboot modundan çıkmak için farklı bir hamle yapmanıza gerek yoktur. Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemle fastboottan çıkış yapabilirsiniz. Eğer bu yöntemle çıkış yapamıyorsanız yorumlarda bize geri dönüş yapmanız durumunda daha karışık yöntemle sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

116 Comments

Leave a Reply
 1. merhabalar ben redmi note 8 kullanıyorum yukarda yazılanların aynısını yaptım ama genede fastboot ekrana geliyor bunu için ne yapmam gerikiyor yardımcı olabilecek biri varmı

  • Eğer güncelleme veya fabrika ayarlarına döndürme sonrası bu ekrana girdiyseniz, telefonunuza fabrika yazılımın tekrar yüklenmesi gerek.

  • Telefonunuz hangi işlemden sonra bu moda girdiği hakkında bize bilgi verebilirseniz iyi olur. Format yada güncelleme sonrası bu moda girdiyse fabrika yazılımınız zarar görmüş olabilir. Kullandığınız modele fabrika yazılımını nasıl yükleyeceğinizle ilgili bilgi ve dosyaları turkdevs.com adresinde ki forumumuzda bulabilirsin. Eğer kullandığın model için yeterli bilgiye ulaşamazsan yada yapamayacağını düşünüyorsan ücret karşılığı yardımcı olabiliriz.

   • İçindekiler sifirlanmadan sorunu çözmek mümkün değil mi söylenenleri yapmama rağmen düzelmedi? Hiçbiriyle yapmadığım halde bu hale geldi

   • Cihaza erişip kod yürütmesi yapmadan net konuşmak zor. Arkaplanda yürütülen Android sistem güncellemeleri bazen bu tarz sorunlara sebep olabiliyor. İletişim bilgilerinizi varsa Telegram kullanıcı adınızı iletirseniz uzaktan erişimle kontrol sağlayıp çözüm sağlayabiliriz.

 2. Xiaomi Redmi Note 5A prime telefonumun güç tuşu bozuk şarjı bitti ve kapandı sonrasında açmak için ses tuşuna basarken fastboot yazısı geldi ,telefonu nasıl açacağım ?

  • Merhaba Merve, telefon açılırken ses açma tuşuna basarsan fastboot moduna, kısma tuşuna basarsan recovery moduna girersin, Recovery modu dokunmaları destekliyorsa buradan restart seçeneği ile çıkıp telefonun normal olarak açılmasını sağlayabilirsin. Daha fazla desteğe ihtiyacın olursa bizimle iletişime geçebilirsin.

  • Cihazınızda yüklü olan fabrika yazılımı muhtemelen zarar görmüş, tekrar yükleme yapılması gerekmeke. Nasıl yapacağınızla ilgili bilgi almak için turkdevs.com adresimizde ki konulara göz atabilirsiniz. Eğer sizin kullandığınız modelle ilgili bilgi bulamazsanız ücretli olarak destek vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DM ne demek? DM Nasıl Atılır? Gizli Özellikleri Nasıl Kullanılır?