Android

Fastboot ne demek? Fastboot Nasıl Kapatılır?

Bu yazının devamında fastboot ne demek, fastboot moddan nasıl çıkılır ve fastboot modu ne işe yarar Xiaomi fastboot nedir , gibi sorularınıza cevaplar bulacaksınız.

İlk sürümü 23 Eylül 2008’de yayınlanan ve günümüze kadar kullanım oranı her geçen gün artan Android işletim sistemi, gerek kullanıcı arayüzünün basit ve işlevsel olmasıyla gerekse sağladığı ileri düzey özelleştirme olanaklarıyla birçok üretici firmanın ve son kullanıcının ilk tercihi haline geldi. Ayrıca bu işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması ve temelde lisans ücretinin bulunmaması birçok marka tarafından tercih edilmesine sebep oldu. Birden fazla marka ve çok çeşitli cihazlarda çalışmak üzere tasarlandığı için Android tarafında birçok sorun yaşanabilmekte.

Son kullanıcıların özellikle sürüm yükseltmeleri, güvenlik güncellemeleri veya fabrika ayarlarına geri dönme işlemi sonrasında bazı problemler yaşamakta. Bu problemlerin başında Fastboot gelmekte ve son kullanıcı için beklenmedik bir durum oluşturmakta. Eğer telefonunuz Fastboot moduna girmiş ise yazının devamında fastboot nasıl kapatılır öğrenebilirsiniz.

Fastboot ne demek ve ne işe yarar?

Fastboot modu; temel olarak cihazınıza Android işletim sistemini yeniden yüklemenize ve kök dosyalara erişmeye olanak sağlayan bir ortamdır. Fastboot mod üzerinden cihazınıza xiaomi gibi üretici firma tarafından yayınlanan resmi Android sürümlerini ya da bağımsız geliştiriciler tarafından yayınlanan farklı özelliklere sahip özelleştirilmiş Android sürümlerini yükleyebilir kök dosyalarda değişiklik yapabilirsiniz.

Fastboot mode nedir nasıl kullanılır?

Fastboot mod üzerinden işlem yapmak için öncelikle bootloader kilidini açmanız gerekmektedir.
Bootloader kilidi açma hakkında detaylı bilgileri yakında çeşitli markalar için fastboot xiaomi, fastboot oneplus şeklinde ayrı ayrı paylaşacağız. Özelllikle Xiaomi, Redmi ve POCO marka telefon kullanan kişilerin bootloader kilitlerini her ihtimale karşı açık tutmaları önemlidir çünkü Xiaomi fastboot ekranına çok sık düşebilen bir yazılıma sahiptir. Telefonunuzu kaçak yöntemlerle satın aldıysanız ve üzerinde imei değişimi yapıldıysa %90 oranında bootloader’iniz açıktır ve bu fastboot ekranına yazılımsal hatalardan dolayı girdiyseniz sizin için kurtarıcı olacaktır.

Fastboot Modunu Kullanmak İçin Gerekli Driver ve Araçlar

Fastboot moduna herhangi bir sebepten girmişseniz ve geleneksel olan tuş kombinasyonları ile çıkamıyorsanız, fast boot modu üzerinden komutlar kullanarak telefonunuza gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz. Bunun için kullandığınız telefonun markasına ait driverları ve ADB dosyalarını indirmeli ve bilgisayara kurmalısınız. ADB kurulumu ve fastboot driverlarını indirip kurduktan sonra adb komutlarını kullanarak telefonunuza işlem yapabilirsiniz. Bu seçeneği aşağıda bulunan diğer metodlardan fayda görmediğiniz zaman uygulamalısınız. Telefonunuzda kurulu işletim sisteminde bir problem oluşmadığı taktirde ADB arayüzünden “adb reboot” komutunu yürüttüğünüzde telefonununuz normal olarak açılacaktır. Eğer bu komuttan sonra da fastboot moduna giriyorsanız telefonun marka ve modeline ait fabrika yazılımını yüklemelisiniz.

Fastboot mod nasıl açılır?

Fastboot nedir sorusuna gereken cevapları verdiğimize göre bu modun açılma kombinasyonu kullandığınız cihazın marka ve modeline göre işlem değişiklik göstermektedir. Ancak aşağıdaki adımlar pek çok Android cihazda işe yaracaktır;

• Cihazınızı tamamen kapatın ve usb kablosunun takılı olmadığından emin olun.
• Güç tuşuna ve ses artırma tuşuna aynanda basın ve fastboot mod ekranı gelene kadar tuşlara basmaya devam edin.

Fastboot ne demek? ADB ile fastboottan çıkmak
Fastboot ne demek? ADB ile fastboottan çıkmak

Fastboot moddan nasıl çıkılır?

Pek çok cihazda güç tuşuna uzunca basmak fastboot moddan çıkmak için yeterlidir.
Bunun yanında bazı cihazlarda fastboot mod içersindeki menüde ses artırma ve azaltma tuşları ile hareket edebilir ve power off seçeneği üzerine gelip güç tuşuyla bunu onaylayarak fastboot moddan çıkabilirsiniz.

ADB arayüzü ile fastboot moddan çıkmak
ADB arayüzü ile fastboot moddan çıkmak

Cihaz açılmıyor ve yalnızca fastboot moda giriyorsa…

Böyle bir durumda yukarıda anlattığım ADB ile fast boot mode çıkma yöntemini kullanabilirsiniz. Gerekli dosyaları indirdikten ve bilgisayarınıza kurduktan sonra telefonu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayıp platform-tools klasör yolunun olduğu adres çubuğuna “cmd” yazıp enter tuşuna basmalısınız. Bunu yaptıktan sonra adb komutlarını uygulayabilirsiniz.

fastboot nedir? Xiaomi fastboot ADB driver kontrolü
fastboot nedir? Xiaomi fastboot ADB driver kontrolü

Açılan komut ekranında “adb devices” komutunu uyguladığınızda telefonunuzun göründüğünden emin olun ve “adb reboot” komutunu yürütün. Ayrıca ADB kullanarak unutulan ekran kilidi şifrelerini kırmakta mümkün. Telefon şifresi nasıl kırılır merak ediyorsanız hazırladığımız rehberi okuyabilirsiniz. Eğer yardıma ihtiyacınız olursa aşağıda yorum kısmına takıldığınız adımı yazabilir yada forum sitemizi ziyaret ederek yardım isteyebilirsiniz. Mutlaka yardımcı olacak birisi çıkacaktır.

Xiaomi fastboot modunda kaldı

Son zamanlarda düşük fiyat politikası sebebiyle ülkemizde çok fazla satış yapan Xiaomi, yazılım noktasında bazı problemler yaşatabilmekte. Kullanıcıların geri dönüşleri arasında telefonun kendisini fastboot moda alması ve açılmaması gibi bildirimler yapılmakta. Xiaomi fastboot modundan çıkmak için farklı bir hamle yapmanıza gerek yoktur. Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemle fastboottan çıkış yapabilirsiniz. Eğer bu yöntemle çıkış yapamıyorsanız yorumlarda bize geri dönüş yapmanız durumunda daha karışık yöntemle sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

İlgili Makaleler

137 Yorum

   1. Merhaba, belirttiğimiz yöntemler standart olup tüm cihazlarda çalışmaktadır. Kaçırdığınız küçük bir detay olabilir. Telefonunuzun marka ve modelini belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

   2. merhabalar telefon fastboot ekranında kaldı telegram falan demişsiniz ama whatsapp üzerinden falan olabilir mi mi 10 lite cihaz konuşup halledebilirsek çok güzel olur bilinçli bir şekilde halledilmesini istiyorum

   3. telefonum xaomi kapanip kendi kendine titriyor güç tuşuna basinca da fastfood ekranı geliyor lutfen acil yardım

   4. Merhaba Cansel, telefonunda yüklü fabrika yazılımında bir problem oluşmuş. Kolay yöntem olarak telefonunu güç tuşu ve ses kısma tuşuna basılı tutarak açıp recovery moduna girmen gerek. Daha sonra açılan bu modda wipe data ve wipe cache seçeneklerini gerçekleştirip telefonu yeniden başlatarak fabrika ayarlarına geri döndürmüş olacaksın.(bu işlem resimleriniz ve kişisel dosyalarınızı silmez ancak yüklediğiniz tüm uygulama ve ayarları sıfırlar.) Diğer seçenek ise fabrika yazılımını tekrar kurmak olacaktır. Bununla ilgili internette bilgi ve makale bulabilirsin. Eğer yapamayacağını düşünüyorsan ücret karşılığında hizmet vermekteyiz.

   5. Merhaba Yüksel, Telegram kullanıcı adını iletirsen iletişime geçebiliriz. Uzaktan erişim ile ücret karşılığında çözüm sağlayabiliriz.

   6. Merhabalar telefonum redmi note 8 fastboot moduna geçti söylediklerinizi yaptım ama telefonumun ekranına redmi yazısı geliyor sürekli yanıp sönüyor açılmıyor 3 gündür telefonum bu durumda yardımlarınızı rica ederim

   7. Telefonunuzun üzerinde kurulu yazılım hasar görmüş. Tekrar yüklenmesi gerekiyor. İletişim bilgilerinizi göndermeniz durumunda uzaktan erişimle ücret karşılığında işlem yapabiliriz.

  1. Fastboot modundan çıkamıyorum… Güç tuşuna uzun basınca da logo da takılı kalıyor . Telefonumu açamıyorum yardım edebilir misiniz ?

   1. Merhaba Medine, telefonunda yüklü yazılım zarar görmüş. Fabrika yazılımının tekrar yüklenmesi gerekiyor. turkdevs.com adresinde nasıl yapacağına dair bilgi bulabilirsin. Gerekli bilgiye ulaşamaz ve yapamazsanız ücret karşılığı uzaktan erişimle yazılımı yükleyebiliriz.

   2. Merhabalar böyle bir yardıma ihtiyacım var WhatsApp üzerinden anlaşmak mümkün mü telegram falan yazmışsınız ama aynı durumu yaşıyorum bilinçli bir şekilde çözülmesini istiyorum

   3. Merhaba, iletişim bilgilerinizi paylaşır mısınız? Bilgileriniz yorum kısmında görünmeyecektir.

   1. Fastboot modda çıktık ama telefon sürekli kapanıor nababiliriz

   1. Cihaz marka ve modelini belirtirsen daha kolay yardımcı olabiliriz.

  1. Güç tuşu ile ses açma tuşuna aynı anda basıyorum tabletim marka ismi yazan ilk ekran açılıyor ve öyle kalıyor
   Tabletimin markası Lenovo ne yapmam gerekiyor

  2. LG fastboot modadan nasıl çıkabilirm
   ekran kapanıyor ancak açılınca aynı şekilde kalıyor

   1. Merhaba Tamer, büyük ihtimalle cihazında yüklü yazılım zarar görmüş. Fabrika yazılımın baştan yüklenmesi gerekiyor. turkdevs.com adresinde ki forumumuzda LG telefonlara fabrika yazılımının nasıl yükleneceğiyle ilgili bilgi ve araçları bulabilirsin.

   1. Cihazınızda yüklü yazılım hasar görmüş olabilir. Fabrika yazılımını baştan kurmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu