Android

Xiaomi Redmi Note 3 Pro’ ya Bir Custom ROM da TurkDevs’den: ColorOS 3.0

Oppo firmasının geliştirdiği ColorOS, ilk sürümlerinde kendine has özelleştirmeleri ve kullanım kolaylıkları ile oldukça beğenilmişti. Geçtiğimiz yıllarda General Mobile Discovery cihazı için port romunu yayınladığım da adından oldukça söz ettirmiş ve hafızalarımızda yerini edinmişti.  Color OS 2.0 versiyonu ile ilk versiyona bağlı kalarak ufak geliştirmelerle karşımıza çıkan ColorOS, 3.0 sürümü ile oldukça değişmiş eski özgünlüğünü büyük ölçüde kaybetmiş. Yeni sürümünde İOS ve MİUİ den esinlenmeler oldukça fazla. Kısaca özelliklerinden bahsedelim.

ColorOS 3.0 Özellikleri

Oppo yeni versiyonun görünümünden bahsederken mevcut eğilimlere ve ana estetiklere ayak uydurarak, basit ve akılda kalıcı bir tasarım oluşturmayı hedeflediklerini dile getiriyor. Canlı renkler ve renk uyumları ile göze hitap eden bir tasarım oluşturmuşlar. Bildirim paneli ve hızlı ayarlar kısmına biraz daha çalışmaları gerekiyor.  Diğer sloganları ” Faster Than Ever” ile iddialı bir giriş yapmışlar. Firmanın açıklamasına göre verimlilik konusunda yaptıkları iyileştirmeler ile 2.1 versiyonuyla kıyaslandığında %25 lik bir hız artışı sağlanmış. Firma bunun için 150 farklı kullanıcı senaryosuna göre bir analiz yapmış. Bu sayede bazı uygulamalara daha fazla önem vermiş, örneğin fotoğraflar uygulaması %32 daha hızlı çalışırken arayüz uygulamasında %35′ lik bir hızlanma söz konusu.  Bu iddalarında doğru olduklarını görüyorum gerçekten hız ve stabilite konusunda başarılı bir versiyon olmuş.

ColorOS3.0_Redmi_note3_pro

Uygulama yükleme işleminde de geliştirme yapan firma, diğer sürümlere göre %41 oranında iyileştirme yaptıklarını dile getiriyor. ColorOS 3.0 sürümünü kullanırken bu hızlılık dikkatimi çekmişti. Özellikle Miui8 de uygulamaların yüklenme süresi bana göre bir hayli uzun sürmekte. Bu noktada iyileştirme yapılması yerinde bir karar olmuş. En önemli konulardan bir tanesi pil optimizasyonu. Ne kadar görsel olarak güzel performans olarak uç noktalarda bir yazılım ortaya koysanız da, pil kullanımı konusunda iyi değilseniz tercih edilmezsiniz. Bu konuyu atlamayan Oppo bu versiyonda ciddi iyileştirme yapmış. Firmanın açıklamasına göre ColorOS 3.0 pil konusunda diğer sürümlerine göre %40 oranında bir iyileştirmeye sahip. Kullandığım süre boyunca pil kullanımı konusunda gerçekten iyi olduğunu deneyimledim. Bunlar dışında birçok geliştirme söz konusu merak edenler kendi sitesinden bakabilir.

[affiliate_news id=”805″]

ColorOS 3.0 Xiaomi Redmi Note3 Pro

GM Discovery custom rom konusunda oldukça çeşitli bir cihaz olmuştu. Uzun süre TurkDevs ekibi olarak en başarılı custom romları sizlerle buluşturduk. O zamanlar oldukça başarılı bulduğum farklı bir havası olan ColorOS için uzun süre destek vermiştim. Uzun zaman sonra tekrar ColorOS kullanma fırsatı bulduğum için oldukça mutluyum. Ülkemizde pazar payını hızlıca arttıran F/P oranıyla takdirimizi kazanan Xiaomi ile ilgili çalışmalarımız gün geçtikçe artacak. TurkDevs olarak adımızdan bahsettirmeye ve ülkemizi bu konuda temsil etmeye devam ediyoruz. Ekibimizde yer alan diğer arkadaşlarımızın farklı cihazlar için yaptığı başarılı ve özgün çalışmalarıyla bu gururu daha fazla yaşıyoruz.

TurkDevs ekibinden Orochi, MadloveR, TigerKhan ve Asderdd ile birlikte Redmi Note 3 Pro için çeşitli custom romlar üzerine çalışmalar sürdürüyoruz. Bu çalışmaların bir parçası olan ColorOS 3.0 ‘ın ilk versiyonu kullanıcılarla paylaşmış bulunuyoruz. Bu çalışmayı indirmek ve daha fazla bilgi edinmek için aşağıda bulunan forum bağlantısını kullanabilirsiniz.

Tartışma Konusu / Discussion Topic

İndirme/Download Link 

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. teşekkürler kardeşim
  romda çok önemli olmamakla birlikte bazı buglar ve eksikler var biliyorsundur. yakın bir zamanda hem buf ve hemde coloros 3.1 ver. uyumlu güncelleme yapacak mısınız? kullanıma bu bilgiye göre devam etmeyi düşünüyoruz. iyi çalışmalar

 2. Not working VOLTE .please help how to unable VOLTE colors os .my WhatsApp numb is 7228035998

 3. friends
  How did you find a solution to the problem of not working the back of the camera?
  Weather is not included, is there a solution?
  any solitions all bugs?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu