Güvenlik

Keylogger’den Nasıl Korunulur? Korunma Yolları Nedir?

Keylogger ile şifre ve bilgi çalmak hacker olarak isimlendirilen bilgisayar korsanlarının en fazla kullandıkları yöntemlerden birisidir. Türkçe tanımı Klavye Dinleme yada Klavye kaydetme olan Keylogger, klavyenizde bastığınız tuşları sizden habersiz olarak kayıt altına alır. Keylogger programları, art niyetli kişilerin elinde size karşı kullanabilecekleri bilgileri sağladığı için oldukça tehlikelidir. Bu makalemiz de sizler için Keylogger’den korunma yolları nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

KEYLOGGER NEDİR? KLAVYE KAYDEDİCİ NEDİR?

Keylogger, başkalarının bilgisayarına sızmak isteyen kötü niyetli bilgisayar korsanlarının, sizin hakkınızda bilgi toplamak ve şifre çalmak için kullandığı casus yazılım programıdır. Bu program ile klavye üzerinde basmış olduğunuz tuşlar kaydedilir. Keylogger, bilgisayarınıza internetten indirdiğiniz bir dosya ile yada bilgisayarınızı kullanan bir kişi tarafından da bulaştırılmış olabilir.

Keylogger programı, bilgisayara bulaştıktan sonra kullanıcıların klavye kullanarak yazdığı tüm kelime ve harfleri kaydetmeye başlar. Kayıt altına alınan bu veriler arkaplanda sizin bilginiz olmadan e-posta ile gönderilir. Eğer keylogger bulaşmış bir bilgisayardan internet bankacılığı işlemlerinizi gerçekleştirdiyseniz, bilgileriniz artık güvende değil. Bu sebeple bankacılık sistemlerine girişte, parola kısmında açılan sanal klavyeleri kullanmanız gerekmekte.

KEYLOGGER VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

Keylogger yazılımı art niyetli kişiler tarafından işletim sistemlerinde yer alan açıklar kullanılarak veya herhangi bir belge içerisine iliştirilerek bilgisayara sızma şeklinde kullanılır. Bilgisayara yüklenen Keylogger yazılımı sizi kayıt etmeye başlar.

Bununla birlikte Keylogger yazılımının bilgisayara başka kişi tarafından da yüklenmesi mümkündür. Size ait bilgileri elde etmek isteyen ve bilgisayarınızı kullanma izni olan herhangi biri de kişisel bilgisayarınıza bu programı kurabilir.

KEYLOGGER’DEN KURTULMA ve TEMİZLEME YOLLARI NELERDİR?

Keylogger silici

Keylogger yazılımından korunmak için bilgisayar kullanıcılarının bazı önlemler alması gerekir. Bu yazılım, girilen internet sitelerinin arka planından bile bilgisayara sızmayı başarmaktadır. Bu denli tehlikeli olan bir yazılıma karşı korunmak için mutlaka önlem almak gerekir. Keylogger’ den korunma yolları şu şekilde sıralanabilir;

 İŞLETİM SİSTEMİNİ SÜREKLİ GÜNCELLEŞTİRMEK

Keylogger yazılımı, işletim sistemlerinde bulunan açıkları kullanarak çok kolay şekilde bilgisayara yerleşir. İşletim sistemini sürekli olarak güncellemek işletim sistemi kaynaklı açıkların yamalanması için önemlidir. Yayınlanan güncellemeler, bilgisayarınızın performansını arttırmaya yönelik geliştirmelerde barındırır.

GÜNCEL VE AKTİF ANTİVİRÜS PROGRAMI KULLANMAK

Anti virüs programları, bilgisayarınızı maruz kaldığınız hack saldırılarından korumakla görevlidir. Bilgisayarda güncel ve aktif bir anti virüs programının bulunması, Keylogger gibi kötü yazılımların yüklenmesini zorlaştıracaktır. Hack saldırılarından korunmanın diğer yolu da kaynağı belli olmayan uygulama ve dosyaları bilgisayarınıza yüklememek olacaktır.

BANKACILIK İŞLEMLERİNİ GÜVENLİ OLMAYAN BİLGİSAYARDAN YAPMAMAK

Keylogger yazılımının amaçlarından birisi, sizin bankacılık bilgilerinizi ele geçirmektir. İnternet bankacılığını, güvenmediğiniz bilgisayarlar üzerinden asla yapmamalısınız. İnternet bankacılığı girişlerinde parola girilirken sanal klavye kullanmak Keylogger yazılımına karşı koruyucu etkiye sahip olacaktır.

İNTERNET SİTELERİNE KULLANICI ADI VE ŞİFRE KAYIT ETMEMEK

Günümüzde kolaylık olması açısından girdiğimiz internet siteleri için oluşturduğumuz kullanıcı adı ve parolaları bilgisayara kaydederiz. Bilgisayarda tutulan bu kayıtlar Keylogger yazılımı için büyük kolaylık sağlar. Virüsün bulaşmış olduğu bilgisayarda bulunan kayıtlı bilgiler, kolaylıkla ele geçirilebilir. Bu nedenle bu tür bilgilerin kesinlikle kaydedilmemesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu