Teknoloji

AMD Navi ile Yüzde 40 Performans Artışı!

AMD’nin bir sonraki GPU mimarisin de kullanılacak olacak olan Navi’yle ilgili yeni bilgiler geldi. Edinilen bilgilere göre performans artışının oldukça fazla olması bekleniyor. Vega, AMD’nin şu anda en güçlü mimarisi fakat son tüketici odaklı değil. Son kullanıcıya ulaşmak için çabalayan AMD’ den Navi hakkında ilk detaylar gelmeye başladı.

 

 

AMD Navi ile Performans Zıplaması Yaşanacak

amd navi ozellikleri ve performansi

AMD’nin çiplerini üretecen GlobalFoundries’ in yaptığı açıklamalara göre Navi, 7nm üretim teknolojisi ile üretilecek. Bir önceki nesil olan 14nm üretim teknolojisiyle piyasaya sunulan çiplere göre 7nm teknolojisi, %40 dolayında bir performans artışı vaat ediyor. Bu sayede AMD Navi, Vega kartlardan %40 daha performanslı olacak.

Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde bugun 10nm ve altı üretimlerden bahsedebiliyoruz. Bu kadar küçük üretim teknolojileri beraberinde yeni sıkıntılar doğuruyor. Şimdiye kadar alışık olduğumuz klasik silikonun yapısı, 10nm altı üretim teknolojilerinde kullanılamıyor. Klasik silikon yerine GlobalFoundries ve diğer üreticiler, silikon+germanyum bazlı yeni bir materyal ile yollarına devam ediyor.

globalfoundries 7nm amd navi

GlobalFoundries‘in yaptığı açıklamalara göre, Navi yongalarının hacimli üretimi 2018’in ikinci yarısında başlayacak. En iyi ihtimalle AMD’ nin Navi ekran kartlarını 2019 başlarında görebiliriz. AMD 2018’de yoluna Vega 2 ile devam edecek.

NVIDIA tarafındaysa gelecek yıl 12nm üretim teknolojisinin kullanıldığı Volta mimarisini piyasaya sunulacak. Sektör de geri kalmamak adına NVIDIA’da 2019 yılında 7nm olarak üretilmiş çiplerle piyasaya giriş yapacaktır. Son gelişmeler, uygun fiyatlı ürünler ve en önemlisi Ryzen atılımından sonra AMD adından çok söz ettiriyor. Şuan sektörün lideri NVIDIA olsada, önünde zorlu bir süreç olan AMD kısa zaman sonra liderliğe yükselecek gibi. Oyun üreticilerinin desteğini ve ilgisini çekmeyi başarırsa artan rekabet son tüketiciyi oldukça memnun edecek.

[affiliate_news id=”708″]

[vurgu color=”#b5b5b5″]Kaynak: Wccftech[/vurgu]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu