in

Fastboot nedir? Fastboot ekranından nasıl çıkılır?

Bu yazımızda, fastboot nedir, fastboot xiaomi nasıl açılır, fastboot moddan nasıl çıkılır ve fastboot modu ne işe yarar gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

İlk sürümü 23 Eylül 2008’de yayınlanan ve günümüze kadar kullanım oranı her geçen gün artan Android işletim sistemi, gerek kullanıcı arayüzünün basit ve işlevsel olmasıyla gerekse sağladığı ileri düzey özelleştirme olanaklarıyla birçok üretici firmanın ve son kullanıcının ilk tercihi haline geldi.

Fastboot mod ne demek ve ne işe yarar?

Fastboot modu, cihazınıza Android işletim sistemini yeniden yüklemenize olanak sağlayan bir ortamdır. Fastboot mod üzerinden cihazınıza xiaomi gibi üretici firma tarafından yayınlanan resmi sürüm Android’i ya da bağımsız geliştiriciler tarafından yayınlanan farklı özelliklere sahip başka bir Android sürümünü yükleyebilirsiniz.

Fastboot mod nasıl kullanılır?

Fastboot mod üzerinden işlem yapmak için öncelikle bootloader kilidini açmanız gerekmektedir.
Bootloader kilidi açma hakkında detaylı bilgileri yakında çeşitli markalar için fastboot xiaomi, fastboot oneplus şeklinde ayrı ayrı paylaşacağız.

Fastboot mod nasıl açılır?

Fastboot nedir sorusuna gereken cevapları verdiğimize göre bu modun açılma kombinasyonu kullandığınız cihazın marka ve modeline göre işlem değişiklik göstermektedir. Ancak aşağıdaki adımlar pek çok Android cihazda işe yaracaktır;

• Cihazınızı tamamen kapatın ve usb kablosunun takılı olmadığından emin olun.
• Güç tuşuna ve ses artırma tuşuna aynanda basın ve fastboot mod ekranı gelene kadar tuşlara basmaya devam edin.

Fastboot moddan nasıl çıkılır?

Pek çok cihazda güç tuşuna uzunca basmak fastboot moddan çıkmak için yeterlidir.
Bunun yanında bazı cihazlarda fastboot mod içersindeki menüde ses artırma ve azaltma tuşları ile hareket edebilir ve power off seçeneği üzerine gelip güç tuşuyla bunu onaylayarak fastboot moddan çıkabilirsiniz.

Cihaz açılmıyor ve yalnızca fastboot moda giriyorsa…

Böyle bir durumda forum sitemizi ziyaret edebilir ve yardım isteyebilirsiniz. Mutlaka yardımcı olacak birisi çıkacaktır.

Xiaomi fastboot modunda kaldı

Son zamanlarda düşük fiyat politikası sebebiyle ülkemizde çok fazla satış yapan Xiaomi, yazılım noktasında bazı problemler yaşatabilmekte. Kullanıcıların geri dönüşleri arasında telefonun kendisini fastboot moda alması ve açılmaması gibi bildirimler yapılmakta. Xiaomi fastboot modundan çıkmak için farklı bir hamle yapmanıza gerek yoktur. Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemle fastboottan çıkış yapabilirsiniz. Eğer bu yöntemle çıkış yapamıyorsanız yorumlarda bize geri dönüş yapmanız durumunda daha karışık yöntemle sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

116 Comments

Leave a Reply
  1. benim telefon gm4g one modeli: telefonu fastboot modda sıfırlayacakken yanlışlıkla üst kodu tıkladım. yanlış hatırlamıyorsam (clear ) ile başlayan bir şey yazıyordu. yani reset yerine başka bir işleme bastım, yinede işlemin bitmesini bekledim. ama bir türlü bitmedi. bende yeniden başlatayım dedim ki artık iş işten geçti. bir daha düzeltemedim. bir türlü o sayfa açılmadı, tam açılırken saniyesinde kayboluyor. işin içinden çıkamadım . pc den orjinal rom yükledim yine olmadı. eski sürümlerden denedim yine yine olmadı. bilen veya anlayanlardan yardım bekliyorum.

  2. Merhaba telefonum redmi note 7 fastbootta takılı kaldı uzun bastığım zaman ekran 1 sn kapanıp heri aynı fastbootta dönüyor ne yapmam lazım?

  3. Merhabalar xiaomi note 9 pro telefonum var telefon kapandı ve şimdi ekranda miui yazısı çıkıyor sadece ekran gelmiyor ne yapmam gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DM ne demek? DM Nasıl Atılır? Gizli Özellikleri Nasıl Kullanılır?