in ,

Süper Yüksek Çözünürlüklü Yeni Nesil Samsung Gear VR Geliyor

Giyilebilir teknoloji konusunda rakiplerini zorlayan Samsung tahtını Oculus’a kaptırmıştı. Yeni nesil süper yüksek çözünürlüklü Gear VR ile yeniden atağa geçen Samsung, VR teknolojisinde rakibini geri bırakacak yeni nesil teknolojiler kullanmayı hedefliyor.

Süper Yüksek Çözünürlüklü Yeni Nesil Samsung Gear VR Geliyor

Kore’deki kaynaklara göre, Samsung, piyasadaki diğer herhangi bir cihazdan çok daha yüksek bir piksel yoğunluğuna (2000 ppi) sahip  bağımsız OLED ekranlı bir Gear VR üzerinde çalışıyor. Ayrıca Samsung, LCD ekrana kıyasla yaklaşık 1.000 kat daha fazla hassas tepki veren VR ünitesi için kendi ultra-yüksek çözünürlüklü OLED ekranın üzerinde çalıştığı gelen bilgiler arasında.


Pazarın Lideri Oculus Rift’e karşı Samsung atağa geçti

Bildiğiniz gibi, piksel yoğunlu ne kadar yüksek olursa görüntü / fotoğraf o kadar gerçekçi olmaktadır. Pazardaki liderliği Oculus Rift’e kaptıran Samsung, gerçek anlamda 2.000 ppi Gear VR üretmeyi başarabilirse mevcut pazar lideri Oculus Rift’i (460 ppi) tabiri yerindeyse tokatlar.

Süper Yüksek Çözünürlüklü Yeni Nesil Gear VR

Konuya bilimsel açıdan yaklaşacak olursak; bazı bilimsel teoriler, insan gözünün 300 ppi‘den fazla ayrıntıyı ayırt edemediğini ileri sürmektedir. Bununla birlikte, beynimiz görüntüdeki mevcut farkı kesinlikle hissediyor. Çünkü VR deneyimi yaşayanlar, deneyim sırasında mide bulantısı ve gerçekçilik eksikliği yaşadıklarını belirtmektedirler. Günümüz tahminlerine göre, en azından VR kulaklıklar söz konusu olduğunda, mide bulantısı ve gerçekçilik sorunlarını gidermek için en az 1,000 ppi’ye ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

2000 ppi Gear VR Samsung’u tekrardan pazarın lideri yapabilir

2.000 ppi‘yi VR’de kullanılan mevcut OLED ekran büyüklüğüne sıkıştırmak demek;  Samsung‘un potansiyel yeni Gear VR’sindeki görüntü, beynimizin kendisini gerçek hayatta sanması için çok yeterli olacağı anlamına gelmektedir. Mevcut VR deneyimlerinin ne kadar etkili olabileceği göz önüne alındığında, yeni nesil 2000 ppi Gear VR’nin nasıl bir şey hissettireceğini hayal bile edemiyoruz.

Samsung’un yeni nesil VR’nin üretim planları veya yayın tarihi hakkında hiçbir bilgi ya da resmi bir bildirim henüz mevcut değil. Yine de 2000 ppi’lik  piksel yoğunluğu sahip bir VR’nin üretilmesinin muhtemel olması bile bizleri heyecanlandırmaya yetiyor.

VR teknolojisinin Android ve özellikle oyun dünyasına çok farklı yeni bakış açıları kazandırdığının hepimiz farkındayız. Önümüzdeki dönemde VR teknolojisinin hayatımızda daha yoğun olarak yer almaya başlayacağı şüphesiz bir gerçek.

Kaynak: Phonearena

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OnePlus 5 : Yeni Katilin Tüm Özellikleri ve Fiyatı

OnePlus 5: Amiral Gemi Katilinden Hileler!