in

Yandex Teslim Robotları İş Başında!

yandex.rover Testte

Rusya asıllı arama motoru Yandex, kargo teslimi için geliştirdiği teslim robotunun testlerine başladı

Gelişen teknoloji sayesinde otonom teknolojiler hızla gelişiyor. Rus asıllı şirket Yandex Rover olarak adlandırdığı bu otonom aletleri otonom otomobillerde kullanılan teknolojiyi kendine uyarlayarak ufak paketler taşıyan robot kuryelerin testini gerçekleştiriyor.

Sık sık ‘Rusya’nın Google’ı olarak tariflenen Yandex, özel kurye ve restoran teslimat hizmeti Yandex Eda’yla birlikte Rusya Sberbank ortak girişimi e-ticaret platformu Yandex Market’ üzerinden satılacak ürünlerin teslimi için bu araçları kullanmayı amaçlıyor.

Yandex Rover, Moskova da test sürüşleri yapıyor. Yapılan açıklamada cihazın kendi başına hareket ettiği fakat kazaları engellemek için insan denetiminin de bulunduğunu dile getirdi. Firma geliştirmeler tamamlandığında Yandex Rover’ı başka şirketlere satmayı, depo görevlerinin bu cihazlarla yerine getirilmesini amaçlıyor.

Yandex’in kendi kendisine sürüş şefi Dmitry Polishchuk, sahip olunan teknolojilerin uyarlanmasının Yandex.Rover’ın süratli bir şekilde gelişmesine yardımcı olduğunu ve ileriye dönük kullanımlarının iyimser olduğunu söyledi.

Polishchuk, “Bunun gibi robotların yakın ileride detaylı uygulamalara sahip olacağını düşünüyorum. “Lojistikte“ son kilometre ”aşaması amacıyla vazgeçilmez duruma gelebilirler.”

Yandex, sürücüsüz otomobillerini 2017 senesinde test etmeye başladı. Moskova dışındaki Skolkovo ve Innopolis teknoloji parklarında, sürücüsüz taksiler de test ediliyor ve kullanılıyor. 2018 sonunda, Yandex İsrail’de etkinlik göstermek üzere bir lisans aldı ve 2020’den itibaren ABD odaklı testlere başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonsuzluk İşareti

iOS 13 Jailbreak çıktı!