Kapat

SpaceX Dragon’u Bu Gece Tekrar Fırlatılıyor

Anasayfa
Videolar SpaceX Dragon’u Bu Gece Tekrar Fırlatılıyor

SpaceX firması, bu gece geri dönüştürülebilir roket kapsamında kullandığı Dragon uzay aracını tekrar uzaya gönderiyor. İlk olarak 22 Mayıs 2012 tarihinde uzaya gönderilen SpaceX Dragon uzay aracı UUİ(Uluslar Arası Uzay İstasyonu) de bulunan astronotlar için su,gıda,malzeme ve giyecek taşıdı. NASA’ nın uzay yolculuklarına ara vermesinin ardından yaşanan sıkıntılı günlerde adeta ilaç olmuştu. Özel şirketlere devredilen uzay taşımacılığı görevini ilk olarak SpaceX firması başarılı bir şekilde gerçekleştirmişti. Uçuş görevinin tamamlandığı günlerde SpaceX direktörü John Couluris, “İlk seferde uzay gemisi başarıyla gönderebilmek, kenetlenmesini gerçekleştirmek, malzeme ikmalini tamamlamak ve güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlamak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyordu. Bu başlı başına bir başarı” demişti.

Geri Dönüştürülebilir Uzay Aracının Amacı

Dragon uzay aracının ilk görevinden sonra ortaya çıkan mali raporlar, UUİ’ ye yapılan kargo taşımacılığının çok fazla maddi güç gerektirdiğini ortaya koymuştu. Her şirket gibi karlılığını arttırmak isteyen SpaceX “Geri Dönüştürülebilir Uzay Araçları” fikrine yoğunlaştı. Bu sayede kargo tipi uzay araçlarının maliyeti düşürülerek daha fazla taşıma yapmayı amaçlamışlardı. Proje üzerine uzun yıllar çalışan SpaceX Dragon uzay aracı için bu gece çalışmalarının sonucunu alacak.

geri dönüştürebilir uzay aracı

SpaceX Dragon’un Yeni Görevi

Uzay aracı Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Kompleksi 39A’ dan kalkacak ve doğal olarak, NASA TV saat 15.15 EDT’den başlayarak uçuşu yayınlayacak . Lansmanın kendisi 05:55 EDT’de başlayacak.Bu gece fırlatılacak olan SpaceX Dragon kargo görevine devam ederek  6000 lbs (2,721 kilogram) malzeme ve deneylerde kullanılacak bilimsel aletler taşıyacak. Şirketin sahibi Elon Musk için son derece önemli olan bu olay uzay yolculuklarının maliyetini düşürmede önemli rol oynuyor. Mars’ta kurulacak olan insan kolonisi hedefi için stratejik öneme sahip olsada, Mars’ta kurulacak koloni için maliyetleri çok büyük oranda düşürmeyecek.

Uzay ortamı politika danışmanı ve SpaceX resmi görevli Phil Larson, “Hem roketler hem de uzay araçları için tekrar kullanılabilirlik, SpaceX’in kuruluşundan bu yana üzerinde çalıştığı bir şeydir” diye belirtti.”Her iki cephede de ilerleme kaydedildiğinde endüstri için heyecan verici ve uzaya erişimin geleceği iyi bir şekilde belirlendi. Her roketi kullandığınızda bir roket atmak zor ve çekim masraflarının dramatik bir şekilde düşmesini beklemek – aynı şey uzay aracı için de geçerli. Kargo ve mürettebatı uzaya göndermek hala pahalı ve Dragon’u yeniden kullanmak, alan erişiminin maliyetini düşürmede önemli bir adım olacak. ”

Bu önemli anı izlemek için sayfanın başında yer verdiğimiz YouTube bağlantısını kullanabilirsiniz. Lansman başlamak üzere. SpaceX Dragon’un kalkışını NASA TV üzerinden izlemek için NASATV bağlantısına tıklayın.

Nubia z17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir