Kapat

OnePlus 5: Amiral Gemi Katilinden Hileler!

Anasayfa
Haberler OnePlus 5: Amiral Gemi Katilinden Hileler!

Bir süre önce tanıtılan ve üst seviye donanımı uygun fiyata sunan amiral gemi katili OnePlus 5, aslında pekte sevimli ve masum değil. Bildiğiniz gibi firma, OnePlus 5 modelinde, son zamanlarda sıkça gördüğümüz çift kameralı sistemi kullanmıştı ve kameranın 2X optik zoom yapabildiğini açıklanmıştı. Meğer bunu biz yanlış anlamışız..

 

OnePlus 5 Hile İddiaları

OnePlus şirketinin kurucusu Carl Pei, Twitter’dan yaptığı paylaşımda OnePlus 5’in aslında 1.6x optik zoom yaptığını geri kalan 0.4x zoom’u ise SmartCapture adlı yazılım ile hallettiklerini açıkladı. Açıklamanın devamında en başından beri ”optik zoom” değil, ”kayıpsız zoom” demiştik dedi. Özür dileriz Carl hata bizde, seni yanlış anladık..

Oneplus5 özellikleri hile

OnePlus 5 benchmark testlerinde de hileye başvurmuş.  Aktarılanlara göre cihazda benchmark testleri çalıştırıldığında cihazın performansını arttıracak bir dizi düzenleme yapılmış. Bu sayede telefonun CPU ve GPU performansı overclock sayesinde üst düzeye çıkarılarak testlerde yüksek puan alması  sağlanıyor. Eskilerden beri alışkın olduğumuz bir durum. Basit üçkağıtçılık modeli. Yıl olmuş 2017 Antutu testi ile telefon kıyaslaması yapanlar var, hâl böyle olunca firmalarda bu basit hilelere başvuruyor.

Şirketin kurucusu Carl Pei, bu konu hakkında da bunu bilerek yaptıklarını ve sadece benchmark uygulamalarına yönelik bir düzenleme olmadığını belirtti. Carl Pei’ ye göre bu kodlama yüksek performans gerektiren oyun ve uygulamalar da düşünülerek yapılmış. Bu tarz uygulama ve oyunlarda kod sayesinde cihaz en üst performansa çıkartılacak, uygulamaların açılış hızlarında ve performanslarında başarı sağlanmış olacak. Düzenlemenin sebebini bu şekilde belirten Pei, bu iddiaları üstü kapalı şekilde yalanladı. Kullanıcılar tarafından pek inandırıcı bulunmadığının farkındadır umarım.

Diğer yandan Google’ın yöneticilerinden  Tim Murray, bu tarz düzenlemelere şirketlerin sık sık başvurduğunu, konu hakkında üreticilere iki kez uyarıda bulunduklarını ama hilelerin devam ettiğini belirtti.  Kısa zaman içinde firmalar bu tarz hile hurda işleri bırakıp gerçek performanslarla kullanıcıyı büyülemeyi hedeflemesini umuyorum. OnePlus firmasının bu açıklamaları ve içine düştüğü durumla ilgili yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

 

“OnePlus 5: Amiral Gemi Katilinden Hileler!” üzerine 1 yorum

  1. tarcan taylan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir