in

Nubia Z17 Mini İnceleme Yazısı

Herkese merhabalar. 1 haftadır kullandığım Nubia Z17 Mini cihazındaki deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.


Öncelikle tasarım ile başlayacağım;

146.65 x 72.5 x 7.45 mm ölçülerindeki cihaz 5.2″ ekrana sahip. Ekran kasa oranı %70.11. Ekran kasa oranı daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Metal kasaya sahip cihazın elde verdiği hissiyat oldukça güzel. Kullanıcısına tok ve sağlam bir hissiyat veriyor ve ele oldukça iyi oturuyor. Tek elle kullanıma yatkın bir cihaz fakat elden kaymaya da müsait. Cihazın ön yüzünde kapasitif tuşların bulunması da bir avantaj. Arka aydınlatma sahip bu tuşlardan “Home” butonu bildirim ışığı görevi de görüyor. Nubia ile özdeşleşen bu Home butonu cihaza ayrı bir hava katmış.

Cihazın altında stereo hoparlör gibi görünen deliklerden sadece birisi hoparlör, diğeri ise mikrofona ev sahipliği yapıyor. Tasarımı iyileştirmek için yapılmış doğru bir adım diye düşünüyorum.

Tasarım bölümünü tamamlayacak olursak Ekran – Kasa oranı daha iyi olabilirdi diyebilirim. Paket olarak ise oldukça çekici bir cihaz. Özellikle Gold renginde kameranın etrafını saran kırmızı çizgi mükemmel görünüyor.

 

  

 

Ekran:

5.2″ LTPS LCD IPS ekran bulunan cihazda renkler oldukça canlı. AMOLED taraftarı olmama rağmen cihazın ekranınından oldukça memnun kaldım. Sürümü belirtilmese de Gorilla Glass ile çizilmeye ve kırılmaya karşı daha yüksek bir mukavemet sağlanıyor. Parlaklığı da yeterli seviyede. Güneşli havada, gözlükle görme sorunu yaşamadım.

Donanım:

Nubia Z17 Mini; Qualcomm Snapdragon 652 işlemcisini kullanıyor. 8 çekirdekli bu işlemcinin 4 tanesi 1.8 Ghz A72, diğer 4 tanesi de tasarruf odaklı A53. 4 GB LPDDDR3 RAM bulunan cihaz gücünü ise 2950 mAh değerindeki bataryadan alıyor. Kağıt üstünde biraz zayıf görünen batarya günü çıkartmakta sorun yaşatmıyor. Biraz daha fazla olabilirdi fakat günlük kullanımda batarya kesinlikle yarı yolda bırakmıyor.

64GB dahili hafızanın bulunduğu Nubia Z17 Mini’nin hafızasını dilerseniz hafıza kartı ile yükseltebilirsiniz. Çift SİMli olan bu cihazda hafıza kartı kullanmak istiyorsanız 2. SIM slotundan feragat etmek zorundasınız tabi ki.

Ülkemizde KVK Garantili olarak satılan cihazlarda Band 20 desteği bulunuyor.

Kamera:

İşte cihazın en can alıcı noktası burası çünkü gerçekten güzel bir kamerası var. Arkada 2×13 MP kamera bulunan Z17 Mini, ön tarafta ise 16MP kamera bulunuyor. Arkadaki kameralardan ikisi de F2.2 diyafram açıklığına sahip. 2 kamera da Sony’nin IMX258 sensörünü kullanıyor. OIS yok fakat EIS mevcut.

Ön kamera ise F2.0 diyaframa sahip ve gerçekten iyi sonuçlar çıkartıyor. Kamera ile çekilen fotoğrafların örneklerini aşağıdaki albümde bulabilirsiniz.

Nubia Z17 Mini Kamera Örnekleri

Yazılım:

Kutudan Android 6.0 tabanında Nubia UI 4.0 ile çıkan cihazda yazılım ve performans optimizasyonu oldukça iyi yapılmış. Seri ve akıcı bir deneyim sunuyor. 7.1 güncellemesi henüz çıkmadı. Yakın zamanda Nougat sürümü güncellemesini alacaktır. TurkDevs olarak da cihaz için yazılım desteğini vereceğimizi buradan belirtmek istiyorum 🙂

Sonuç:

1 haftalık deneyimlerimden sonra söyleyebilirim ki Nubia Z17 Mini, özellikle kamerası ile ön plana çıkıyor. Toplam paket olarak da güzel bir cihaz. Şuanda KVK garantili olarak 1399TL fiyat etiketi ile satılıyor. F/P canavarı olduğunu söyleyemem. Fiyatı 1 tık daha aşağıda olsa daha iyi olacaktır fakat kesinlikle seçenekleriniz arasına eklemenizi önerebilirim.

Cihazın diğer güzel yanı ise “Geliştirici Dostu” olması. Cihazı rootladığınızda garantiden çıkmayacak. Bu gibi durumlarda cihazı garantiye gönderip ücretsiz onarım yapılmasını sağlayabilirsiniz 🙂

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xiaomi Redmi Note 3 Pro MiUİ 9.1 Nougat Beta v7.12.7 Güncellemesi

2017 Yılının En İyi Akıllı Telefonu Hangisi?