in

Klavyede ₺ (TL) işareti Nasıl Yapılır?

Tl-işareti-nasıl
Tl-simgesi

TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Türk Lirası simgesinin belirlenmesi için geçmişte tasarım yarışması düzenlenmişti. Yarışma sonucunda seçilen TL işareti günlük hayatta kullanıma başlandı. Belirlenen Türk Lirası işreti için mevcut klavyelerde dolar işareti veya GBP işareti gibi bir simge tuşlar üzerinde bulunmuyor. Öyleyse, Klavyede ₺ (TL) işareti Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vermeden önce lira işareti hakkında biraz bilgi verelim.

TL Simgesi ne zaman ortaya çıktı?

₺ (TL) işareti 2012 de market etiketlerinde görmeye başladık. Yarışmada tasarımlar arasında en fazla beğenilen TL işareti “” oldu. ilk zamanlar çeşitli eleştirilere maruz kalmıştı. Aradan geçen 6 yıl sonrası 7’den 70’e herkes yeni simgeye alıştı. Tabi kimse TL simgesi yazma konusunda bilgi sahibi değildi. Bu simge ile birlikte yeni tl işareti tüm dünyada kabul edilmiş oldu.

Yeni TL İşareti Klavye

Yeni-Tl-simgesi
  • Windows’da lira işareti klavye kısayolu : Alt Gr basılı iken “T” tuşuna bastığınızda ₺ işareti yapmış olursunuz. = Alt Gr+T
  • Mac için yeni TL simgesi kısayol tuşları : Alt tuşuyla birlikte “T” tuşuna basmak = Alt+T

Android Klavyede TL simgesi

Güncel klavye yazılımları kullandığınızda simge setinde Tl simgesi ₺ ‘yi görebilirsiniz. Eğer işletim sisteminiz ve klavyeniz güncel değil ise TL işaretini kopyalayabilirsiniz yada TCMB sitesine girerek yazdırabilirsiniz.

Dolar Simgesi Nasıl Yapılır?

TL simgesinin ardından sık sık kullanılan dolar simgesi ise AltGR+4 tuşların aynı anda basarak yapılmaktadır. Bu şekil de $ işaretini klavye de çıkarmış olacaksınız.

Euro Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede Euro simgesi nasıl yapılır diye merak eden kişiler ise AltGR+E tuşlarına aynı anda basarak € bu işareti çıkarmanız mümkün olacaktır.

Ayrıca öğrenmek isterseniz : sonsuzluk işareti nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iOS 13 Jailbreak çıktı!

Vivo S5’in Özellikleri ve Fiyatı belli oldu!