in

iOS 13 Jailbreak çıktı!

Jailbreak topluluğu tarafından yıllardır beklenen ve çıktığı gibi teknoloji dünyasında deprem etkisi yaratan checkm8 güvenlik açığı; iPhone 4s, iPhone X ve bu iki model arasında kalan bütün iPhone ve iPad modellerini iOS sürümü farketmeksizin jailbreak edilebilir hâle getirdi.

Öncelikle bilmeyenler için Jailbreak nedir ondan bahsedelim.

Jailbreak nedir?

Kısaca Apple’ın iOS işletim sistemi için kullanıcılara koyduğu kısıtlamaları kaldırarak cihaz üzerinde tam kontrolü ele almak diyebiliriz.

Jailbreak ile ne yapabilirim?

Cihazınızın arayüzünü özelleştirebilir, ücretli uygulamaları ücretsiz bir şekilde yükleyebilir, çeşitli tweakler ile normalde cihazında olmayan özellikleri cihazınıza kazandırabilirsiniz.

Checkm8 neden bu kadar önemli?

Checkm8 güvenlik açığının bu kadar önemli olmasının sebebi, Apple’ın yazılım güncellemesi yoluyla bu açığı kapatabilmesinin mümkün olmaması olarak gösteriliyor. Söz konusu açık BootROM adı verilen ve güncelleme ile içerisine veri yazılamayan alt seviye bir donanım bileşeni içerisinde yer alıyor. Bu yüzden açıktan etkilenen cihazların iOS sürümü farketmeksizin jailbreak yapılmasına olanak sağlıyor.

Checkm8 açığı kullanılarak jailbreak nasıl yapılır?

Öncelikle checkm8 bir jailbreak yöntemi değil, sadece jailbreak işlemini mümkün kılan açık bir kapı. Bu makalenin yazıldığı tarih itibariyle bu açığı kullanarak jailbreak işlemini yapabilen checkra1n isimli yalnızca bir araç bulunuyor. İlerleyen günlerde checkra1n aracı ile jailbreak işlemi nasıl yapılır konulu bir makale yayınlayacağız, beklemede kalın 🙂

Checkra1n resmi sitesi

https://checkra.in/

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex Teslim Robotları İş Başında!

Klavyede ₺ (TL) işareti Nasıl Yapılır?