in

Intel’den Yeni Model İşlemciler!

İntel logo

Intel, üst seviye kullanıcılara hitap eden Comet Lake-U serisine iki yeni ekonomik model ekledi. Yeni Pentium 6405U ve Celeron 5205U modelleri iki çekirdeğe sahip olarak satışa çıkacak.

Intel, kendi bünyesine başka prosedürcüler kadar aşırı cep yakmayacak iki yeni Comet Lake-U prosedürcüsini sessiz sedasız ekledi. Pentium Gold 6405U ve Celeron 5205U olarak adlandırılan iki prosedürcü, ileride giriş civarsindeki ince ve hafif laptoplarda kesinlikle karşımıza çıkacaktır.

Intel’in her iki yeni işlemciside çift çekirdekli üretilmiş. Pentium Gold 6405U çift çekirdekle 2,4 GHz frekans hızlarına ulaşabilirken, Celeron 5205U 1,9 GHz frekans hızına ulaşabiliyor. Her iki modelin de ısıl dizaynı Comet Lake U serisinde görmeye alıştığımız gibi 15 Watt olarak belirlenmiş. İki modelde de 2 MB L3 önbelleğe yer verilmiş.

Hızl ıolan modeli 2 çekirdek ve 4 sanal çekirdekle geliyor. Bunun yanısıra her Celeron modelinde bulunduğu gibi Celeron 5205U da hyperthreading teknolojisini desteklemiyor. Celeron 5205U, 2 çekirdeğe ve 2 iş parçacığına (thread) sahip. Hem de her iki kontrolcü de yüksek TDP değerine sahip olduğundan yüksek boost hızlarına çıkamıyor.

Intel’in yeni kontrolcüleri Pentium Gold 6405U ve Celeron 5205U, DDR4/LPDDR3 hafıza kontrolüne sahip olan Intel UHD Graphics ekran kartı ve 12 PCIe 2.0 slotu ile beraber geliyor. Yalnız her iki model de başka Comet modellerinden ayıran mühim bir şey var: fiyat. Comet serisi genellikle 281 dolar gibi fiyat etiketleriyle karşımıza çıkıyor. Ancak Intel’in Pentium Gold 6405U işlemcisi 161 dolar (yaklaşık 920 TL) , Celeron 5205U 107 dolar (yaklaşık 610 TL) fiyat etiketiyle satışa çıkacak.

Intel’in Comet Lake-U ailesi bugüne kadar sadece dört modele ev sahipliği yapıyordu. Bu modellerin üçü üst seviyede laptoplarda kullanılmak amacıyla geliştirilmişti ve 300 doların üzerinde fiyat etiketine sahiplerdi. Intel’in Comet ailesine çok daha ucuz yeni işlemciler ekleyerek pazardaki payını da artırmaya çalışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Android 10 Alacak Huawei Cihazlar

Google, Asistan Uygulamasında Arayüz Güncellemesi