in

General Mobile 6 Fiyat (Rezilliği)

GM 6 Fiyat, General Mobile 6 performans,

Google ile işbirliğine giden “Yerli” General Mobile firması, Android One projesinin son ürünü olan General Mobile 6 modelini bir süre önce duyurmuştu.

 

General Mobile 4G modeli ile Android One serüvenine başlayan firma fiyat/performans oranıyla dikkat çekti ve iyi bir satış grafiği yakaladı. İkinci model olan 5 Plus ise aynı başarıyı sürdürdü. Verilen güncelleme garantisi ile (ki Google tarafından) kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer almayı başardı GM 5 Plus modeli. 999 TL’den piyasaya çıkan cihaz “dolar” bahanesi ile bir süre sonra 1199TL seviyesine çekildi fakat satışlar pek etkilenmedi. Çünkü ülkemizde bilinçli kullanıcı sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor maalesef.

Bir süre sonra 4G modelini GM 5 diye ittirdiler insanlara 🙂

[the_ad id=”503″]

Gelelim son modele; General Mobile 6.


 

 

 

Önce teknik özelliklerinden başlayalım;

 

İşlemci: MTK MT6737T

Ekran: 720p HD Corning Gorilla Glass

RAM: 3GB

Dahili Hafıza: 64 GB (SD Kart Slotu mevcut.)

3000 mAh Batarya

13-8 MP Kamera

 

 

 

 

 

Detaylı özelliklere bakmak isteyen kullanıcılar bu linkten bakabilir; Tüm Teknik Özellikler

Gelelim fiyata, çünkü donanımı fiyata göre değerlendirmek daha iyi olacaktır. Fiyat 1099TL arkadaşlar. Evet, yanlış duymadınız; General Mobile 6 1099TL fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

[the_ad id=”489″]

3GB RAM ve 64GB Dahili hafızayı bir kenara bırakıyorum. Bu fiyat segmentinde standart diyelim ve diğer özelliklere geçelim.

 

MT6737T işlemcisi koca bir çöpten ibaret. 499-599TL’lik telefonlarda bu işlemciyi görsem şaşırmam ama 1099TL istenen bir telefon için bu işlemci vasat değil, çöptür.

 

Ekran ise ayrı muamma. GM 5 Plus modelinde FHD ekran bulunurken bir yeni jenerasyon cihazda ileriye değil de geriye gidiş olmuş. Zaten kimse 2K ekran beklemiyordu fakat düşüş de beklemiyorduk. Ama firma da haklı; bu işlemci en fazla HD ekranı idare eder. FHD ekran koyduğunda işlemci gözyaşları dökmeye başlar. Ekran kenarlarındaki bağımsızlığını ilan etmiş siyah iç çerçevelere değinmiyorum bile.

 

Tasarım: Tasarım göreceli kavram. Mutlaka beğenen çıkacaktır ama pek sanmıyorum açıkçası. %68 ekran kasa oranı, siyah iç çerçeveler ve parmak izi okuyucusu üstüne sanal tuşlar ile beğenileceğini düşünmüyorum açıkçası.

 

Abisine kıyasla tek avantajı parmak izi okuyucusu ve dahili depolama olan cihaz diğer özellikler olarak geri gitmiş maalesef.

[the_ad id=”489″]

Bu cihazı tercih edecek kullanıcılara bir söz söylemeden geçmeyeyim; “ETMEYİN!” Göz göre göre bu cihaza bu paraları vermeyin. Çünkü siz bu fiyattan bu cihazları tercih ettikçe firma asla kullanıcı dostu olmayacak. Pahalı halde sattığı cihazı neden daha ucuza satsın ki? Şahsen ben almayacağım, tavsiye etmeyeceğim ve aldırmayacağım.

 

Araştırın. Karşılaştırın. Para kolay kazanılmıyor. Böyle telefonlara bu paraları kaptırmayın.

[affiliate_news id=”427″]

6 Comments

Leave a Reply
 1. MTK işlemci he? En son Discovery 2’de kullanmıştım MTK işlemciyi 80 dereceyi görmesi mi dersin şarjın su gibi akıp gitmesi mi dersin imeinin kolayca silinip tekrar yazmaklamı uğraşmasımı dersin hangi birini söyliyeyim

 2. Son çıkan model hep üst segment olacak diye bir kural yok ki. Orta segmente daha doğrusu GM 5’in biraz geliştirilmiş versiyonunu çıkartmışlar. Bunu Samsung’da yapıyor diğer markalarda. Bence nasıl bir kuyruk acınız varsa atıp tutmuşsunuz cihaz hakkında. Ben yıllardır GM ürünleri kullanan bir kullanıcı olarak herhangi bir sorun yaşamdım.

  • Bir serinin yeni versiyonu çıktığında eski versiyona göre daha alt özelliklerde olduğu sadece bizim ülke de ticaret yapan firmalara has bir durum olsa gerek. Serinin devamı olan GM6 bir önceki versiyonundan daha kötü özelliklerle donatılmış. Siz geliştirilmiş versiyonu derken hangi özelliğine dayanarak bunu dediniz anlamadım.
   Teknoloji şans işidir. 1000 adet satışta 1-5 kişi sorun yaşıyorsa bu normaldir. Ancak 1000 malda 600-700 veya daha üstü sorun yaşayan kişi varsa bu malın ve üretimin kalitesini ortaya çıkarır. Sizin sorun yaşamıyor olmanız sorun yaşayan kitleyi(oldukça büyük) görmezden gelmeye yetmez.

 3. Anlatmayı deneyeceğim, umarım anlarsınız;

  Samsung örnek vermişsiniz, ordan yürüyelim; daha kolay anlaşılır. Samsung’un herhangi bir segmentini örnek verelim; üst segment diyelim mesela. S7’nin S6’dan kötü olduğunu veya S9’un S8’den kötü olacağını düşünüyor musun? Belli bir serideki telefonun her yeni modelinde mutlaka gelişme olmuştur. Üst segment ile orta segmenti kıyaslayınca saçma olmuş verdiğiniz örnek. Zaten yazıda da belirttim, kimse gelişme beklemiyordu bazı konularda diye ama geri gidiş de beklenmiyordu.

  Herhangi bir kuyruk acım yok. Hatta verdikleri servis hizmetinden memnun olduğumu çok yerde söyledim. (kendi açımdan) Bana çok güzel hizmet vermeleri kaç tane kullanıcıyı saçma sapan sebeplerle mağdur etmelerini değiştirmiyor maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Live Güncelleniyor

Whatsapp: Sohbet Sabitleme Özelliği