Kapat

Chrome Material Temaya Geçiş Yaptı

Anasayfa
İnternet Chrome Material Temaya Geçiş Yaptı

Google, ilk olarak 2014 yılında gerçekleştirdiği Google I/O geliştirici konferansında gördüğümüz arayüz  Material Design için geç kalmış bir güncellemeye gitti. Yeni tasarım anlayışına Mac cihazlar Chrome 52’de, Windows için 53 sürümünde karşımıza çıkmıştı. Aradan bu kadar yıl geçmesine rağmen “Ayarlar” menüsü bir türlü yeni tasarıma geçilmemişti. Nihayet Material Design, Chrome 59’da  ‘Ayarlar’ bölümüne de uygulanmış.

İşte Yenilenen Chrome Arayüzü

Şuan kullanıcıların %90’ı belkide daha fazlası aşşağıda paylaştığım arayüze sahip.  Chrome’un senelerdir içimizi çürüten ‘Ayarlar’ sekmesine artık elveda deme vakti geldi. Bu arayüzü bir daha görmeyeceğim için pek üzgün olmadığımı belirteyim. 🙂

chrome-eski-ayar

Chrome 59’ da varsayılan olarak  bir tasarıma yönelen Google, yeni ayar sekmelerine yer vermiş. Yeni yan panel oldukça işlevsel ve güzel olmuş, artan sekme sayısıyla istenilen ayarlara erişmek daha kolay. Dikkatimi çeken diğer konu ise sağ ve sol kısımda kalan boşluk miktarı. Kendi bilgisayarım ortalama bir ekran büyüklüğüne sahip ancak geniş ekran monitörlerde boş duran kısımlar kötü bir görüntü oluşturabilir. Tabi bir oturum süresince ayarlar kısmında ne kadar vakit harcıyoruz ki 🙂 yani pek kafaya takılacak bir durum değil. Eyy Google, herşeyi iyi güzel yapmışssın da uzantılar kısmını temalamayı unutmuşsun.

google-chrome-material-tema

  Yeni arayüz düzenlemeleri, sayfa hızlarında ki artışla birlikte gerçekten güzel bir tarayıcı olmuş. İnternet sayfası hızlarında yapılan performans güncellemesini hakkında yazdığım makaleyi hemen altta bulunan ilgili haber kısmına tıklayarak okuyabilirsiniz.
İnternet tarayıcınızı henüz güncellemediyseniz hemen, Ayarlar> Yardım> Google Chrome Hakkında seçeneklerini takip ederek elle güncelleyebilir ya da kendi sayfasından güncel olarak indirip kurabilirsiniz. Güncellemeyi yaptıktan sonra yeni arayüz ve performans hakkında ki görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir