Kapat

Chrome 59’la Androidde %20 Daha Hızlı İnternet Deneyimi

Anasayfa
İnternet Chrome 59’la Androidde %20 Daha Hızlı İnternet Deneyimi

Şüphesiz dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Chrome. Android cihazlarda önyüklü olarak gelen Chrome, kullanım sırasında fazla ram tüketmesiyle biliniyor. Her ne kadar senkronizasyon, dolaşım, ve web sitelerini sorunsuz görüntüleme avantajı olsa da düşük Ram belleğe sahip cihazlarda pek tercih edilmiyordu.  Tüm şikayetleri toplayan Google, sayfa hızlarını  %20′ ye kadar artıracak ve Ram tüketimini düşüren  Chrome 59 güncellemesini Android için yayınlandı.

Chrome 59 Sayfa Hızlarını Nasıl Arttıracak?

Google, Nisan ayında yeni tarayıcı güncellemesi hakkında gelişmeleri aktarmıştı. Yenilenmiş V8 Javascript motoru ile birlikte sayfa hızlarında CPU mimarisine bağlı olarak %10-20 arasında performans artışı olacağını bildirdi. Ayrıca  yenilenen JavaScript motoru sayesinde daha az ram tüketimi gerçekleştirdiğini paylaşmıştı.

Bu güne kadar genellikle site sahiplerini sayfalarını optimize etme konusunda çeşitli yöntemlerle baskılayan  Google sonunda kendinde optimizasyona gitmiş. Site sahipleri Google’ ın belirlediği kriterler ölçütünde site hızlarında iyileştirmeler yapıyordu. En sonunda Google, Chrome 59 güncellemesi ile site sahiplerine yardım eli uzatıyor.

Son bir yıl içinde sayfa hızlarında yaşanan performans artışı

Son bir yıl içinde sayfa hızlarında yaşanan performans artışı

Chrome’in Mart 2016 yılında yayınlanan 49 versiyonu ile bu ylın başında yayınlanan 56 sürümü arasında Speedometer sonuçlarına göre yine CPU performansına bağlı olarak %25-35 oranında bir performans artışı görmüştük. Bununla yetinmeyen Google yeni güncelleme ile hız performasını daha da arttırıyor. Performans dışında güvenlik kısmında iyileştirmeler yapılmış. Bu sürüm aynı zamanda animasyonlu PNG’ler için tam destek veriyor. APNG’ler GIF’lere çok benziyorlar ancak hem 24 bit  hem de 8 bit şeffaflık desteği sunuyorlar. Uzun süredir Mozilla’nın Firefox’u tarafından desteklenen format, Apple’ın iOS 10’daki iMessage uygulamalarında kullanılmaya başlandıktan sonra popüler oldu ve birçok uygulamada karşımıza çıkmaya başlamıştı.

Mac, Windows ve Linux için yayınlanan güncellemeden uzun bir süre sonra Android için bugün duyuruldu. Kendi cihazımda yaptığım kontrol sonrası normal versiyona güncelleme yansıtılmamış. Beta sürümü versiyon 59 olarak gözüküyor. Bu hafta içinde tüm cihazlar güncellemeyi alacaktır. Hemen test etmek isterseniz Beta sürümünü indirip yeni performansı deneyebilirsiniz. Yeni güncelleme hakkında deneyimlerinizi yazı altında bizimle paylaşabilirsiniz.

“Chrome 59’la Androidde %20 Daha Hızlı İnternet Deneyimi” üzerine 1 yorum

  1. FrankieFarri says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir