Kapat

Google, Robotlara Veda Ediyor! Boston Dynamics Satıldı

Anasayfa
Teknoloji Google, Robotlara Veda Ediyor! Boston Dynamics Satıldı
boston-dynamics-robotlari

Google ana şirketi Alphabet, robot teknolojilerine uzmanlaşmış Boston Dynamics’i satmak istediğine dair haberlerin geçtiğimiz yıllarda okumuştuk. Boston Dynamics’i satmakta oldukça kararlı olan Alphabet uzun süren bekleyişin ardından, Softbank firmasına Boston Dynamics’i satacağını açıkladı. Google neden Boston Dynamics’i sattı, şirketin geleceği ne olacak? Softbank şirketi nedir? gibi soruları yazımızda cevapladık.

 

Boston Dynamics pepper

Japon şirket Pepper(solda gördüğünüz robot) adında ki kendi robotlarını geliştirmek için uzun zamandır çalışıyor, birçok haber makalesinde ve videolarda karşımıza çıkan şirin ve geveze robot kendine yeni arkadaşlar edinecek. Satışın gerçekleşmesinden sonra Handle, Big Dog, Atlas, WildCat gibi son derece başarılı diğer robotlarla aynı çatı altında yer alacaklar.

Boston Dynamics Neden Satıldı?

Google, MIT’den ayrılan Boston Dynamics şirketini 2013 yılında kendi bünyesine katmıştı. O yıllarda Andy Rubin akıllı telefonlar yerine, Google’ın robot teknolojileri projelerinde aktif olarak görev yapıyordu. Alphabet adıyla yeniden şekillenen Google X Labs’ın, bir parçası olan robot projelerinin Alphabet’in uzun vadeli planları arasında yer almadığını, daha farklı alanlarda çalışma yapacaklarını söylemişti.

İki şirket arasındaki şatış şartları açıklanmadı. Softbank’ın CEO’su Masayoshi Son, konuyla alakalı yayınlanan basın bülteninde, “Akıllı robotların Bilgi Devrimi’nin gelecek aşamasında önemli rol oynayacak. Boston Dynamics ekibi gelişmiş dinamik robotlar alanında açık ara teknoloji lideri. Boston Dynamics’i, Softbank ailesi içinde gördüğü için coşkuluyuz. Robot teknolojilerini geliştirmeye ve gelecekte hayatı daha kolay ve emniyetli hâle getirmeye yardımcı olacak uygulamaların keşfine devam ederken, onları desteklemek için sabırsızlanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Boston Dynamics kurucusu ve CEO’su Marc Raibert ise, “Şirketimin, Softbank’in gelecek nesil teknoloji devrimini oluşturma noktasındaki cesur vizyonu ve konumunun bir parçası olmasından dolayı heyecan duyuyorum. Softbank ile teknolojideki gelişimlerin insanoğlunun yararına olması noktasında aynı inancı paylaşıyoruz.” diyerek satıştan son derece memnun olduğunu vurguladı.

SoftBank şirketi yaptığı yatırımlarla son derece önemli adımlar atıyor. Geçtiğimiz yıllarda ünlü yonga tasarımcısı ARM’i satın almıştı. Daha sonra Amerika menşeili operatör şirketi Sprint’i satın aldı. Robot teknolojilerinde işlemci önemli rol oynuyor. Sprint firmasını da gelecekte robotların birbiriyle iletişiminde ve uzaktan gönderilen komutların iletilmesinde kulanacak. Oldukça hızlı gelişen sektörü merakla izliyoruz. Umarız bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz İnsan-Robot savaşları tarihimizde yer almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir