Kapat

Bitcoin Nedir?

Anasayfa
İnternet Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir

Bu aralar sıkça duyduğumuz Bitcoin nedir açıklamaya çalışalım

Kısaca açıklamak gerekirse ; Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir.

Sembolü B, kısaltması ise BTC dir.

Peki kimdir bu Satoshi Nakamoto ve neden Bitcoini icat etmeye gerek duymuştur?

www.turkdevs.net

Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto, Bitcoin protokolünün kurucusu. Bu kişinin gerçek kimliğini bilmesek de, ortalıkta onunla ilgili fazla sayıda spekülasyon var. Hakkında bildiklerimiz ise sınırlı.

“Satoshi Nakamoto”, bir Japon. Kendi halinde yaşayan dahi bir matematikçi olmasının yanında, şifreleme (kriptografi) konusunda da uzman birisi. Satoshi, 2010’un ortalarında Bitcoin’e yaptığı son programlama katkılarından sonra, bayrağı Bitcoin’in şu anki geliştiricisi olan Gavin Andresen‘a devretti.

Bitcoin Ağının Oluşması

Ocak 2009’da ilk açık kaynak kodlu Bitcoin istemcisinin yayınlanması ve ilk Bitcoin’lerin çıkarılmasıyla, Bitcoin ağı ortaya çıkmış oldu.

Bitcoin ağı

İlk Bitcoin transferi, Satoshi Nakamoto’dan Hal Finney’e Bitcoin gönderilmesi ile gerçekleşmişti. Ekim 2009’da ilk döviz kuru oranı da belli oldu. 1 dolar, tam olarak 1,309,03 BTC (Bitcoin) ediyordu.

2010 da ise 1.000 BTC 0,003 dolardı. BTC ile ile gerçek alışveriş Mayıs 2010 da, Florida’lı bir programcı olan Laszlo Hanyecz tarafından yapılmıştır.

Laszlo, 10.000 BTC harcayarak, iki pizza siparişi vermiştir.

İlk Güvenlik Açığı

[the_ad id=”489″]

2010 yılının Ağustos ayında Bitcoin protokolünde büyük bir açık bulundu, kullanıcılar bu açığı kullanarak Bitcoin’in ekonomik sınırlamalarını aşarak, sınırsız sayıda Bitcoin oluşturabiliyorlardı. Ayın 15’inde bu açık kullanılarak kullanılarak 184 milyar Bitcoin oluşturuldu. Ama yalnızca birkaç saat içinde durum fark edilip bu sahte Bitcoin’ler silindi. Bitcoin’in tarihinde bundan başka böyle bir güvenlik açığı da olmadı.

2011 ile 2012 arası dönem, Bitcoin için pek de iyi geçmedi ve MT. GOX‘un kullanıcı tablosunun sızdırılması, DARKNET’de Bitcoin ile yasa dışı ürünlerin satılması, yetkisiz bir kişinin Bitcoin’e yönetici erişimi sağlayıp binlerce sahte Bitcoin yayması gibi olaylar yaşandı. Bu olaylarla sarsılan Bitcoin, 2012’de tekrar kullanıcılarının güvenini kazanmak için büyük bir çaba içine girdi ve bu sıralarda birçok ilk yaşandı.

Bitcoin kabul eden ilk taksi servisi, ilk büyük internet sitesi (WordPress.com), Bitcoin ile satın alınabilen ilk müzik albümü, ilk dergi ve daha birçoğu bu sıralarda ortaya çıktı.

Sonuç olarak çalkantılı tarihine rağmen, Bitcoin dünyanın şu anki ekonomik sistemini kökten değiştirebilecek bir alternatif sunuyor. Gelecekte ne olacağını kestirmek zor olsa da, bankalardan bağımsız ve tamamen güvenilir bir ekonomik sistemin dünyada standart haline gelme ihtimalinin hiç de düşük olmadığını kabullenmeliyiz.

İlerleyen günlerde Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin nerelerde kullanılır? Bitcoin kağıt paranın yerine geçebilir mi? konularıyla ilgili yazılarımıza da yer vereceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir