in

ABD’den Huawei’ye İzin Çıkıyor! Google Huawei Birliği Tekrar Oluşabilir

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarından etkilenen Huawei, 2019’de teknoloji dünyasını oldukça meşgul etti ve takip edildi. Huawei Mate 30 ailesi, üzerinde Google servisleri yüklü olmadan satışa çıkarıldı. Buğun gerçekleşen gelişmelere göre Huawei, yeniden Google servislerini kullanabilir.

ABD, Trump’ın imzaladığı ticari yaptırımları kararıyla ABD merkezli şirketlerin Çin merkezli şirketlerle ortaklıklarına kısıtlama getirmişti. Bu karar Google’un Huawei ile kurduğu ortaklığı engelliyordu. Bu sebeple Mate 30 serisi Google hizmetlerinden mahrum olarak piyasaya sürüldü ve bundan sonra Huawei’nin yeni telefonlarının hiçbirisinde Google servisleri bulunamayacaktı. 

Bu karardan oldukça fazla etkilenen Çinli şirket, kendi işletim sistemi HarmonyOS’u tanıttı ve Linux tabanlı yeni bir işletim sistemini geliştirdiklerini açıkladı. . Son haftalarda yaşanan ticaret anlaşmalarında gelişmelerden dolayı ABD’nin yaptırımlar konusunda Çin’e karşı tavizler gösterdiği belirtiliyor. 

ABD Ticaret Bakanlığı sekreteri Wilbur Ross, Bloomberg’e önemli açıklamalarda bulundu.Yapılan açıklamaya göre yeni ticaret anlaşmasının  Birinci Aşama’nın Kasım aylarında tamamlanmasını bekleyen Ross; bazı şirketlere, ihtiyaçları olan lisansların kısa süre sonra verileceğini dile getirdi. Son dönemde konuyla ilgili 260 başvuru aldıklarını aktaran Ross, bu sayısının beklentilerinin üzerinde olduğunu da belirtti. 

Açıklamada direk olarak Huawei’nin adını anılmadı. Yaşanan son gelişmelere bakıldığında, 260 başvurudan birisinin de Huawei olduğunu tahmin etmek güç değil. Ross’un açıklamasına göre ABD tarafından Huawein’nin lisans başvurusu kabul edilecek.

Huawei, Samsung’dan sonra en çok akıllı telefon pazarında ikinci olarak yer alıyor. Dolaylı yoldan Google’a ve ABD’ye en fazla fayda sağlayan ikinci şirket olduğu anlamına geliyor. Bu durumdan hem ülkeler hemde iki büyük dev zarar görüyor.

Huawei Mate 30 ailesi gelişmiş teknik özellikleri ve üstün kamera yeteneklerine rağmen Google servislerini barındırmaması bekleyenler için oldukça üzücü oldu. İçerisinde Çin servisleri ile birlikte gelen cihaza Google servisleri kurulamıyor hatta bir şekilde firma bunu sağlayacak izinleri kullanıcıya verirse daha büyük yaptırımlarla karşılacağı konusunda uyarıldı. Bu sebeplerle telefon dünya pazarında yer edinmedi.

Önümüzdeki yılın başlarında Huawei’nin P40 ailesini tanıtılacak. Google Lisanslarına tekrar erişemezse üst seviye cihazlar tekrar global pazarda rağbet görmeyecek.

Huawei, Trump’ın başlattığı ticaret savaşlarının Çin tarafında ki kurbanlarından birisi. Umarız yakın zamanda kendisini tekrar Google desteğiyle birlikte görebiliriz. Ticaret savaşları öncesi satışaa çıkan modeller için herhangi bir problem olmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsung, CIIE 2019’da Yeni Galaxy Fold’u ve 8K Ekran Teknolojisini Gösterecek

2000 TL’ye Alınacak En İyi Akıllı Telefonlar