in

2019 Black Friday (Kara Cuma) Ne Zaman? Çılgın İndirimleri Kaçırma!

black-friday-fırsatları-faydalanmak

Kasım ayı ihtiyaçlarını daha ucuza almak isteyenler için fırsat ayıdır. Çünkü Kasım ayı denildiğinde tüm dünyada akla Black Friday (kara Cuma) gelir. Black Friday, dünya genelinde televizyonlarda gördüğümüz insanların birbirini ezdiğini alışveriş çılgınlığına neden olan büyük indirimlerin odluğu hafta olarak bilinir. Bu makalemiz 2019 Black Friday (Kara Cuma) Ne Zaman İndirimler Hangi Gün sorularına cevap vereceğiz.

BLACK FRİDAY ( KARA CUMA) NEDİR?

Black Friday, Türkçe çevirisi “Kara Cuma” olan ancak müslüman ülkelerde gösterilen hassiyet sebebilye “Bereketli Cuma” olarakta adlandırılan alışveriş tutkunları ve hesabını iyi bilenler için ciddi indirimlerin yapıldığı bir gündür. Black Friday, Amerika’da Şükran Günü kutlamasından sonra gelen ilk Cuma ya verilen isimdir. Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde Black Friday günü farklıdır. Bu günde alışveriş mağazaları günün erken saatlerinde açılır ve uzun mesai yaparlar. Yüksek oranlarda indirimlerin yapıldığı bu günde alışveriş yapanlar istedikleri ürüne ulaşmak için çok fazla efor sarfeder.

Black Friday günü ilk kez 1961 yılında yapılmıştır. O gün yapılan yüksek indirimler ve alışverişe olan yoğun ilgi nedeniyle trafik durma noktasına gelmiş ve insanlar büyük zorluklar yaşamıştır. Alışveriş çılgınlığı gününün adın bu nedenle kara Cuma anlamına gelen Black Friday konmuştur.

BLACK FRİDAY NE ZAMAN?

Black Friday ne zaman sorusuna cevap olarak; Black Friday her sene Kasım ayında bir gün olarak belirlenmiştir. Ülkemizde Kasım ayı ortalarında başlayan dev indirimler ayın sonuna kadar devam eder ve bu süre içinde çeşitli kampanyalarla uygun fiyatlı ürünler satışa sunulur.

Black Friday tek bir gün olarak düşünülse de birçok ülkede indirimler bir haftaya yayılmıştır. Bir haftalık süreçte indirim yapan mağazalar neredeyse hiç boş kalmamaktadır.  Black Friday günü çok indirimli satış yapılmasına rağmen markalar bu günde normalden fazla ürün sattığı için çok daha yüksek kazanç elde etmektedir.

2019 BLACK FRİDAY NE ZAMAN?

2019 Black Friday günü 29 Kasım 2019 olarak belirlendi. Tarih olarak bir gün belirlense de Black Friday günü bir haftalık süreyi kapsamaktadır. Bu yıl 29 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Black Friday indirim günleri yapılacaktır. 2 Aralık gününde Cyber Monday (Siber Pazartesi İndirimleri) günü olarak belirlenir. Bu günde özellikle elektronik ürünlerde çok yüksek indirimler yapılmaktadır. 2020 Black Friday gününün ise 27 Kasım 2020 tarihine gelmesi beklenmektedir.

BLACK FRİDAY NE KADAR SÜRER?

Black Friday indirimleri bir günmüş gibi algılansa da ortalama bir hafta kadar sürer. Black Friday günleri başladığında markalar 6 – 7 gün kadar indirimli fiyatlarla çeşitli ürünler satar. İhtiyaçlarını gidermek isteyen kişiler yüksek indirimlerden yararlanarak kendi bütçesini korumuş olur.

BLACK FRİDAY TÜRKİYE HANGİ MARKALARDA İNDİRİM VAR?

Black Friday Türkiye’de de birçok markanın dev indirim kampanyaları düzenlenemeye başladı. Black Friday Türkiye kapmsamında indirim yapan markalar listesi;

 • Trendyol indirim kodu kullanabileceğiniz Efsane Günler kampanyası
 • Morhipo Black Sale kampanyası
 • Boyner Şahane Cuma indirimi
 • Hepsiburada Efsane Cuma indirimleri
 • D&R Şahane Cuma kampanyası
 • MediaMarkt Şahane Cuma kampanyası
 • Sefamerve Bereketli Hafta kampanyası
 • Udemy Black Friday indirimi
 • Teknosa Tekno Cuma indirimi
 • Amazon Beklenen Cuma Fırsatları
 • ePttAVM Bereketli Cuma İndirimleri
 • Penti Pink Friday İndirimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Dinleme Yöntemleri Nedir? İşte Casus Telefon Takip Programları

Sonsuzluk İşareti